• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wielki sukces Jana Jurasza w III Krośnieńskim Dyktandzie PWSZ

„Słowa są skrzydłami umysłu”.

Helen Keller

W dniu 24 kwietnia 2017 roku w Sali Senackiej Rektoratu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyło się uroczyste podsumowanie III Krośnieńskiego Dyktanda. Wśród laureatów znalazł się Jan Jurasz z klasy IIA. Wielkie brawa dla ucznia Pana Waldemara Kilara!
Przypomnijmy, że finałowy etap ortograficznych zmagań został przeprowadzony w murach uczelni 23 marca br. podczas Akademickich Dni Nauki. W konkursowe szranki stanęło wówczas kilkuset uczniów z regionu ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. O tym wydarzeniu informowaliśmy TUTAJ. Treść dyktanda o znamiennym tytule „Wiosenne deja vu” była wręcz najeżona pułapkami ortograficznymi, a niejeden piszący miał wiele dylematów, jak zapisać dane słowo. Niezmiernie trudny okazał się zapis zapożyczeń językowych, a także przymiotników złożonych i geograficznych nazw własnych. Po miesiącu wyczekiwania poznaliśmy wyniki. Jan Jurasz, startujący w gronie gimnazjalistów, został laureatem 3. miejsca i otrzymał tytuł II Wicemistrza Polskiej Ortografii.

Spotkanie rozpoczęła Pani dr Joanna Kułakowska – Lis z Zakładu Komunikacji Międzynarodowej PWSZ, która – jako główny organizator – podziękowała uczestnikom za udział w dyktandzie. Słowa uznania skierowała do młodzieży za wyjątkową znajomość zasad polskiej ortografii. Podziwu względem laureatów nie krył także Pan Piotr Przytocki – prezydent miasta. Wręczył on uczniom krośnieńskich szkół piękne albumy o grodzie nad Wisłokiem. Do życzeń o niegasnącej pasji poznawania polszczyzny dołączył się także prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, rektor PWSZ w Krośnie. Na koniec głos zabrał prof. dr hab. Kazimierz Sikora, autor arcytrudnego dyktanda. Zaapelował, by nie zrażać się błędami, gdyż współczesna polszczyzna „osadzona jest w szeroko pojętym pejzażu rzeczywistości elektronicznej i dominacji angielszczyzny”. Zauważył, że „przeżywamy niewątpliwie bardzo znamienny i burzliwy okres dziejów polszczyzny. Przełom roku 1989 przeniósł nas w zupełnie nową rzeczywistość, a zdobycze cywilizacyjne związane z rzeczywistością elektroniczną wygenerowały zjawiska komunikacyjne, o których nam się nawet nie śniło 20-30 lat temu” – podsumował swe wystąpienie.
Spotkanie nagrodzonych laureatów zakończyła sesja zdjęciowa oraz zaproszenie wystosowane przez organizatorów do uczestników dyktanda na kolejną, czwartą już, edycję.