• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wrażenia z filmu „Kurier”

„Mam taki sen
Że nasze dzieci oglądają nowy świat”.

Krzysztof Zalewski

W dniu 29 marca 2019 roku uczniowie klas siódmych i ósmej oraz gimnazjaliści pod opieką Pani Anny Bałuki i Pana Waldemara Kilara obejrzeli w kinie „Helios” w Krośnie najnowszy film Władysława Pasikowskiego „Kurier”, inspirowany prawdziwą historią Jana Nowaka-Jeziorańskiego (1914-2005) – kuriera i emisariusza Komendy AK i Rządu RP w Londynie, wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Jego samotna misja w 1944 roku w przededniu wybuchu powstania warszawskiego miała zadecydować o losach Polski i II wojny światowej. Akcja filmu zaczyna się pod koniec 1943 roku. Jan Nowak-Jeziorański otrzymał zadanie przedostania się do Londynu, aby poinformować rząd RP na uchodźstwie o sytuacji w Warszawie. Po spotkaniu z angielskimi politykami wrócił do Polski bez dobrych wieści dla powstańców. Nie mogli oni oczekiwać pomocy ze strony aliantów, którzy sprzedali Polskę Sowietom.

Przejmujący w swej wymowie obraz pokazał młodemu pokoleniu Polaków kulisy wielkiej polityki, uzmysłowił im, że sojusznicy w kluczowych momentach, mających wpływ na bieg historii, kierowali się nie honorem, lecz doraźnym interesem swych narodów. Z filmu płynie patetyczne przesłanie, że nigdy nie wolno się poddawać, nawet w beznadziejnej sytuacji, z góry skazanej na przegraną. Ciekawa konstrukcja fabularna, oparta na schemacie filmu szpiegowskiego, okazała się udanym zabiegiem artystycznym. Uwagę przyciągały także kreacje aktorskie. W rolę kuriera Jana Nowaka wcielił się Philippe Tłokiński, premiera polskiego rządu w Londynie Stanisława Mikołajczyka zagrał Sławomir Orzechowski, a generała Kazimierza Sosnkowskiego – Jan Frycz. Atutem jest również muzyka Jana Duszyńskiego. Obraz zamyka wpadająca w ucho piosenka z mądrym tekstem Krzysztofa Zalewskiego. Jednym słowem – dzieło Władysława Pasikowskiego warto zobaczyć.