• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Aleksandra Hanus wśród laureatów XX Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

„Czyż nie jest tak, że każdy jest po trosze artystą? Nie jestże prawdą, że ludzkość tworzy sztukę nie tylko na papierze lub na płótnie, ale w każdym momencie życia codziennego?”

Witold Gombrowicz

W dniu 18 grudnia 2019 roku w gmachu Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej spotkali się po raz dwudziesty młodzi adepci pióra na podsumowaniu Krośnieńskiego Konkursu Literackiego, do którego w tegorocznej edycji przystąpiło aż 96 uczestników. Zgłosili oni 145 prac poetyckich i prozatorskich. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego i Starosty Powiatu Krośnieńskiego Pana Jana Pelczara. Nadesłane teksty oceniało jury pod przewodnictwem Pana Mariusza Kalandyka – poety i krytyka literackiego w składzie: Pani Ewa Gorczyca-Kwilosz, polonistka, wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Jana Paderewskiego w Krośnie oraz Pani Anna Pelc, polonistka, wykładowca literatury w Policealnym Studium Animatorów Kultury w Krośnie.

Jubileuszowy finał turnieju literackiego swą obecnością zaszczycili: Prezydent Miasta Krosna – Pan Piotr Przytocki, Przewodniczący Rady Miasta Krosna – Pan Zbigniew Kubit, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna – Pan Grzegorz Półchłopek, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna – Pani Adrianna Frydrych, Pani Renata Piękoś – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Krośnieńskiego, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna – Pani Anna Dubiel oraz Pani Ewa Bukowiecka – Rzecznik Prasowa Starostwa Powiatowego w Krośnie, a także Pani Wanda Belcik – Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Przewodniczący jury, Pan Mariusz Kalandyk, w mowie okolicznościowej zwrócił uwagę na fakt, że konkurs przygotowuje do rozumienia zajęć pisarskich, uczy nie tylko skupienia i uwagi wobec przeróżnych przejawów życia, ale także każe ćwiczyć rzemiosło: wyczucie konwencji, gatunku, stylu, ich założeń, rygorów oraz cyzelowania zagadek artystycznej dykcji. Pogratulował laureatom talentu i wrażliwości. Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród. W gronie wyróżnionych znalazła się Aleksandra Hanus z klasy 8a, która wystartowała w kategorii prozatorskiej. Za ciekawe opowiadanie została uhonorowana nagrodą książkową i okazjonalnym dyplomem. Pracowała pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Brawa! To kolejny sukces uzdolnionej humanistki.
Poniżej prezentujemy protokół posiedzenia jury:
Szkoły podstawowe
Kategoria: poezja
I nagroda – Monika Smoleń ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Króliku Polskim za wiersze „Inna” i „Ja – Syzyf”
II nagroda – Izabela Dubiel ze Szkoły Podstawowej im. R. Traugutta w Jaśle za wiersz „Moje ja Twoje ja”
III nagroda – Klaudia Szarek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie za wiersz „Dzieci Technologii”
Wyróżnienia – Eliza Mlicka ze Szkoły Podstawowej im R. Traugutta w Jaśle za utwory „Nie wiem już nic” i „Show biznes” oraz Emilia Jakieła z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żarnowcu za utwór „Nieme szepty”
Kategoria: proza
I nagroda – Anna Maciejczyk ze Szkoły Podstawowej im. R. Traugutta w Jaśle za utwór „Kapitan, papuga i ja”
II nagroda – Amelia Fabisz ze Szkoły Podstawowej w Rymanowie za utwór „Czy marzenia się spełniają”
III nagroda – Nikola Kochanowicz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie za utwór „Najważniejszy wyścig w życiu”
Wyróżnienia – Aleksandra Hanus ze Szkoły Podstawowej im. Anny z Działyńskich Potockiej w Posadzie Górnej za utwór „Kruche ludzkie życie”, Alicja Surmacz ze Szkoły Podstawowej im. St. Pigonia w Komborni za utwór „Drugie oblicze” oraz Klaudia Szmyd ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lubatówce za utwór „Opowieść Babci”
Szkoły ponadpodstawowe
Kategoria: poezja
I nagroda – Karolina Kordyś z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie za wiersz „Z pięciu koguta a ja jednym z tych pięciu” i „Wiersz ostatni”
II nagroda – Klaudia Jurczyk z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie za wiersz „Ikar Breugel’a”
III nagroda – Monika Folcik z ZSP im. J. Szczepanika w Krośnie za wiersz „Żegnaj Calineczko” i „Fotografia”
Wyróżnienia – Katarzyna Mazur z I LO w Krośnie za wiersz „Szukam kłopotów” i Kornelia Urynowicz z LO w Rymanowie za wiersze „Intymność” i „Stan depresyjno-lękowy”
Kategoria: proza
I nagroda – Jacek Wojnarowski z ZSP nr 5 w Krośnie za utwór „Bardzo, bardzo zmęczony Gargulec”
II nagroda – Amelia Dudek z II LO im M. Kopernika w Mielcu za utwór „Wybór”
III nagroda – Maria Durmiak I LO w Gorlicach za utwór „Kobieta zza zielonego płotu”
Wyróżnienia – Martyna Jasina z I LO w Krośnie za utwór „Dystrofia uczuć” oraz Gabriela Sawicka z I LO w Gorlicach za utwór „Wyspy Salomona”
Specjalną nagrodę przyznało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Uhonorowano nią Angelikę Źrebiec z ZSP nr2 im. Ks. Szpetnara w Krośnie za utwór „Krośnieńskie uliczki”. Nagrody przyznało również Starostwo Powiatowe. Pani Renata Piękoś wręczyła je Klaudii Szmyd, Kornelii Urynowicz oraz Miłoszowi Tomkowiczowi – uczniowi Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, autorowi utworów „Nie ma” i „Pies”.
Były życzenia i gratulacje. Spotkanie zwieńczyło odczytanie tekstów literackich przez autorów – laureatów pierwszej nagrody w każdej kategorii. To było wielkie spotkanie z dziełami sztuki literackiej. Do zobaczenia za rok!