• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Dzień Uczniowskiej Samorządności

"W tańcu możesz pozwolić sobie na luksus bycia sobą"

Paulo Coelho

W dniu 22 marca 2013 roku zgodnie z wieloletnią tradycją w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Uczniowskiej Samorządności z okazji nadejścia kalendarzowej wiosny. Symboliczne klucze władzy nad szkołą na kilka godzin przejęli uczniowie. Swe emocje wyrazili poprzez taniec, pokazując młodzieńczą werwę, zapał, radość i twórcze działanie.
Taniec nazywamy formą komunikacji niewerbalnej. Słusznie więc ktoś kiedyś powiedział, że "taniec jest modlitwą nóg". Uczniowie zaprezentowali na scenie różne tańce, które były lub są nadal modne, cieszą się popularnością pod każdą szerokością geograficzną i w każdym czasie historycznym. Łączą ludzi w różnym wieku, niezależnie od statusu społecznego, przekonań czy rasy. Po prostu integrują.

Jako pierwsi zaprezentowali się czwartoklasiści, którzy zatańczyli poloneza, taniec narodowy, podnoszący rangę wielkich uroczystości. Ich układ taneczny, zaproponowany przez wychowawcę Pana Bogusława Malinowskiego, zachwycił licznie zgromadzoną publiczność. Równie efektownie wystąpili wychowankowie Pań: Alicji Kabiesz i Marii Szczepaniak. Rytmicznie odtańczony coco jumbo wywołał burzę braw na zakończenie prezentacji. Z kolei szóstoklasiści pokazali swe nieprzeciętne zdolności taneczne w tańcu Zorby, spopularyzowanym dzięki filmowi Michalisa Kakogiannisa i genialnej kreacji aktorskiej Anthony'ego Quinna. Oryginalny układ taneczny, ciekawe stroje i dyscyplina wykonywania tańca spodobały się każdemu. Znaczna w tym zasługa wychowawczyń: Pań Agnieszki Zięby i Urszuli Chmiel.
Wśród gimnazjalistów jako pierwsi pojawili się uczniowie Pani Iwony Kuci i Pana Waldemara Kilara. Ich układ choreograficzny był dopracowany w każdym szczególe, a synchronizację ruchów podkreślały jednakowe stroje, specjalnie zakupione na tę okazję. Drugoklasiści natomiast zatańczyli z niemałą werwą taniec belgijski. Skoczna, wpadająca w ucho muzyka spowodowała, że słuchacze rytmicznie bili brawa tańczącym parom. Układ choreograficzny opracowały Panie: Beata Kilar i Agnieszka Kindlik. Na zakończenie wystąpili trzecioklasiści, którzy pokazali zebranym, jak należy tańczyć ramayę, taniec modny w ostatnich latach w dyskotekach całego świata. Pracowali pod kierunkiem Pani Edyty Krukar.
Prezentacje oceniało jury w składzie: Pani dyrektor Dorota Rajchel, Pani Ewa Barańska i Pani Agnieszka Szul. Wszystkim przyznały równorzędne nagrody i czeki pieniężne z przeznaczeniem na dofinansowanie do wycieczek szkolnych.
Nie lada atrakcją był bez wątpienia występ zespołu tanecznego "Whisk", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Aneta Sokołowska, Kamila Sokołowska, Aleksandra Markiewicz, Estera Ryń, Adrianna Zeńczak oraz Julia Lorenc zebrały ogromne brawa za układy choreograficzne w klimatach latynoamerykańskich oraz do piosenek Michaela Jacksona.
Dzień Uczniowskiej Samorządności okazał się wspaniałą imprezą integrującą środowisko szkolne. Słowa podzięki kierujemy w stronę opiekunów Samorządu Uczniowskiego za inicjowanie działań sprzyjających rozwojowi zainteresowań i uzdolnień uczniom oraz dyrektorowi Panu Piotrowi Ciskowi za sprzyjający klimat pracy twórczej.