• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Dnia 4 września br. w naszej szkole zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.
Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Pan Jan Materniak, zastępca Burmistrza Gminy Rymanów, Pani Anna  Mazurek – przedstawicielka Rady Rodziców oraz ks. proboszcz Marek Zajdel.
W rozpoczynającym się roku szkolnym w gronie pedagogicznym pojawiły się nowe osoby: Pani Alina Bargiel – Jurczyk, nauczycielka biologii, w zastępstwie za Panią Bernadetę Michnowicz oraz Pani Jolanta Byczyńska – asystentka nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku szkolnym grono pedagogiczne liczy 34 nauczycieli, a naukę pobierać będzie 266 uczniów; z czego 206 w szkole podstawowej oraz 60 w gimnazjum.
Pan Dyrektor zauważył, że inauguracja ma wyjątkowy charakter, gdyż rozpoczynający się rok szkolny jest kluczowy dla polskiej edukacji z powodu wdrażania reformy oświaty.
Uczniowie szkoły podstawowej uczyć się będą przez osiem lat i swą edukację zakończą egzaminem ósmoklasisty. Później naukę pobierać będą w czteroletnim liceum, bądź w pięcioletnim technikum lub też w pięcioletniej, dwustopniowej szkole branżowej. Zwracając się do uczniów, Pan Dyrektor zwrócił uwagę na to, że rozpoczynający się kolejny rok szkolny jest najważniejszy właśnie dla nich: „Musicie mieć świadomość tego, że to od was samych zależy, jak go wykorzystacie i kolejne lata pobytu w szkole. Wiem, że ciężko jest zmobilizować się do uczciwej, systematycznej i rzetelnej pracy. Jednakże cele, jakie przed sobą stawiacie, muszą być ambitne. Nie zgadzajcie się na łatwiznę, bylejakość i chodzenie drogami na skróty. Wykorzystujcie maksymalnie swoje zdolności oraz możliwości jakie daje dom rodzinny i otwiera przed wami szkoła. Wierzę, że stać Was na wiele i wiele osiągniecie, jeżeli tylko będziecie zdeterminowani. Wasze ambicje, aspiracje i zaangażowanie w naukę procentować będzie w przyszłości.”
Obecnym na uroczystości rodzicom Pan Dyrektor przypomniał, że dom rodzinny jest podstawowym, najkorzystniejszym i najbardziej znaczącym środowiskiem życia dziecka, ponieważ jest ono w nim darzone uczuciem, pielęgnowane i poddawane różnorakim wpływom wychowawczym. W rodzinie dziecko zaczyna poznawać otaczający świat i nawiązywać w nim kontakty, w niej rozwija się emocjonalnie i uczy się podstawowych umiejętności życiowych, kształtuje swoją osobowość, nabiera przekonań o świecie, o jego wartościach i zasadach życia. To tutaj formuje się jego tożsamość i wzorce zachowań.
Zwracając się do nauczycieli Pan Dyrektor podkreślił, że praca z dziećmi i młodzieżą to zadanie niezwykle odpowiedzialne. Zwrócił uwagę na to, że nauczyciel to osoba będąca swoistym przewodnikiem w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, kształtowaniu postaw obywatelskich. Ciągle zmieniająca się rzeczywistość inspiruje do nieustającego rozwoju i doskonalenia własnego warsztatu pracy. Życzył, by nie zabrakło pedagogom cierpliwości, pomysłowości i odwagi w codziennej pracy z młodymi ludźmi.
Jak co roku, uroczystość zakończyła się zapaleniem symbolicznych zniczy pamięci pod tablica upamiętniającą mieszkańców Posady Górnej, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej.

fot. Wojciech Zatwarnicki

Bieszczady jesienią

W dniach 25 i 26 września 2017 roku uczniowie klas 5a i 5b wraz z opiekunami udali się na wycieczkę szkolną w Bieszczady. Pogoda dopisała; po deszczowych i zimnych tygodniach wreszcie wyszło słońce. Pierwszym punktem wycieczki była zapora w Solinie; podziwialiśmy widok na Jezioro Solińskie i obserwowaliśmy przepływające łodzie i statki. Następnie udaliśmy się do Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego w Myczkowcach, w którym spacerowaliśmy po Ogrodzie Biblijnym oraz oglądaliśmy miniatury lokalnych świątyń w Parku Miniatur przy Centrum Kultury Ekumenicznej. Oba miejsca zachwyciły nas swą starannością i pomysłowością, a w szczególności Ogród Biblijny, który jest nie tylko sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale stanowi specyficzny zapis historii biblijnej. W pierwszym dniu pobytu udaliśmy się również na wędrówkę do rezerwatu krajobrazowego „Przełom Sanu pod Zwierzyniem”. Z korony zapory wodnej podziwialiśmy widok na okolicę oraz XV - wieczny spichlerz. Cała trasa liczy sobie 8,5 km ścieżek, alejek, podejść i schodków. Wieczorem odpoczywaliśmy przy grach planszowych i na placu zabaw.
Drugi dzień również obfitował w niespodzianki. Najpierw udaliśmy się do Zwierzyńca, który znajduje się na terenie ośrodka i jest domem dla danieli, saren, dzików, koni i lam oraz ptaków. Przed południem ruszyliśmy w trasę do „Myczkowieckich Skałek”, które zaskoczyły nas swym bogactwem i malowniczością; po drodze zaliczyliśmy nawet kąpiel w rzece. Zmęczeni, ale szczęśliwi zakończyliśmy naszą wycieczkę wizytą na basenie w Lesku. Dziękujemy naszym opiekunom za pomysłowość, cierpliwość i wyrozumiałość!

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

„Młodsi sprawdzają, czy starsi Tabliczkę mnożenia znają”

Dnia 29 września 2017 roku społeczność naszej szkoły świętowała VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z klasy 7a oraz IIIa gimnazjum wcielili się w rolę egzaminatorów. Na korytarzach zostały przygotowane stanowiska egzaminacyjne. Każdy uczeń bądź pracownik mógł spróbować swoich sił w mnożeniu i dzieleniu w zakresie 100. Wśród czwartoklasistów podczas pisemnego testu wyłoniono Mistrza Tabliczki Mnożenia. Został nim Dawid Penar z klasy 4a. Obok niego na podium stanęli: Miłosz Cetnarski (2. miejsce) oraz Gabriel Słupek (3. miejsce), obaj z klasy 4b.
W południe patrole egzaminacyjne pod opieką Pani Edyty Krukar i Pani Urszuli Chmiel wyruszyły na ulice Rymanowa Zdroju. Uczniowie, kierując się hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, badali znajomość tabliczki mnożenia wśród  mieszkańców, kuracjuszy oraz turystów. Dwie godziny spędzone w parku zdrojowym dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Akcja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony przechodniów. Napotkani spacerowicze pobudzili swoje mózgi, a przy tym doskonale się bawili. Na koniec każdy egzaminowany otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy wszystkim doskonałej znajomości tabliczki mnożenia!

Ślubujemy!

Dzień 11 października 2017 roku w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klas pierwszych. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej. W pięknej scenerii pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli tanecznym krokiem „Poloneza”. Następnie deklamowali wiersze i śpiewali piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję, prezentując swoje umiejętności wokalno – recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego przyrzeczenia na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania Dyrektor szkoły dokonał pasowania na ucznia. Uczniowie klasy 1a i 1b zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów.
Uroczystość ślubowania klasy 1a i 1b przygotowały wychowawczynie – Alicja Zajdel oraz Klaudyna Trygar-Kubusiak.

Sportowe podsumowanie roku szkolnego2016/2017 w powiecie krośnieńskim

Dnia 12 października 2017 roku w Zespole Szkół w Iwoniczu spotkali się przedstawiciele władz powiatu krośnieńskiego, samorządów gminnych, radni, członkowie Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie na sportowym podsumowaniu roku szkolnego 2016/2017. Naszą szkołę reprezentowali: Pani wicedyrektor Agnieszka Szul, trener Grzegorz Argasiński oraz uczennice: Izabella Rodzinka, Kornelia Potasiewicz, Aleksandra Rygiel, Nikolina Samborska, Oliwia Staroń i Nikola Zięba.
- Ubiegły rok 2016/2017 dla powiatowego Szkolnego Związku Sportowego był bardzo udany. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy i wsparciu finansowemu władz powiatu. Możemy dzięki otrzymanym środkom nagrodzić najbardziej aktywne szkoły, zrealizować cały kalendarz zawodów - podkreślił na wstępie Tomasz Staroń, wiceprzewodniczący PSZS.
Łącznie odbyło się blisko 50 zawodów powiatowych, w których uczestniczyło ponad 2000 dzieci i młodzieży. Łącznie uczniowie z naszego powiatu zdobyli 13 medali w finałach wojewódzkich. Podsumowując wyniki sportowe powiat krośnieński uplasował się na 7. miejscu w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, 8. miejscu w Gimnazjadzie i 12. w Licealiadzie na 25 sklasyfikowanych powiatów.
Uroczystość rozpoczęła się wręczeniem dyplomu dla Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej za zdobycie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów w piłce ręcznej dziewcząt w roku szkolnym 2016/2017 (pierwszy raz w historii powiatu i 2 raz w historii województwa w jednym roku dwa mistrzostwa województwa drużyny z jednej szkoły w dwóch różnych kategoriach szkół). Nagrodę w postaci okazałego pucharu i listu gratulacyjnego ufundował Podkarpacki Wojewódzki Związek Piłki Ręcznej dla autora tych sukcesów trenera Grzegorza Argasińskiego, który prowadzi w Posadzie Górnej Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej, jeden z dwóch na terenie województwa podkarpackiego.

Klasyfikacja szkół w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej:

1. miejsce - SP Lubatowa
Łącznie uczniowie tej szkoły zdobyli 460 punktów, zajmując 10. miejsce w województwie na 632 sklasyfikowane szkoły. Największy sukces szkoły to: złoty medal w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt.

2. miejsce - SP Posada Górna
Łącznie uczniowie tej szkoły zdobyli 410 punktów, co dało im 11. miejsce w województwie. Największy sukces szkoły to: złoty medal w piłce ręcznej dziewcząt.

3. miejsce - SP Jedlicze
Łącznie uczniowie tej szkoły zdobyli 218 punktów, zajmując 47. miejsce w województwie. Największy sukces szkoły to: brązowy medal w piłce siatkowej dziewcząt.

Klasyfikacja szkół w Gimnazjadzie:

1. miejsce - SP Lubatowa
Łącznie uczniowie tej szkoły zdobyli 418 punktów, co dało 13. miejsce w województwie na 442 sklasyfikowane szkoły. Największy sukces szkoły to: brązowy medal w narciarstwie biegowym dziewcząt.

2. miejsce - SP Posada Górna
Łącznie uczniowie tej szkoły zdobyli 306 punktów, zajmując 25. miejsce w województwie. Największy sukces szkoły to: złoty medal w piłce ręcznej dziewcząt.

3. miejsce - SP Jedlicze
Łącznie uczniowie tej szkoły zdobyli 254 punkty, co dało 31. miejsce w województwie. Największy sukces szkoły to: srebrny medal w narciarstwie biegowym chłopców.

Spotkania z okazji Powiatowego Dnia Sportu są okazją by wyróżnić najlepsze szkoły, które propagują wśród dzieci i młodzieży sportowy tryb życia. Nagrody i gratulacje zwycięzcom wręczali przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Gładysz, starosta krośnieński Jan Juszczak oraz wicestarosta Adolf Kasprzyk.
W części artystycznej wystąpiła Alina Duszyńska oraz odbył się pokaz sekcji akrobatyki sportowej działającej przy SP w Ustrobnej.

Wyniki klasyfikacji szkół z terenu gminy Rymanów w roku szkolnym 2016/2017:

 • Szkoły Podstawowe:

11. miejsce - SP Posada Górna (410 punktów),
67. miejsce - SP Klimkówka (178 punktów),
254. miejsce - SP Rymanów (32 punkty),
541. miejsce - SP Głębokie (4 punkty).

 • Gimnazja:

25. miejsce - Gimnazjum Posada Górna (306 punktów),
79. miejsce - Gimnazjum Klimkówka (140 punktów),
347. miejsce - Gimnazjum Milcza (9 punktów),
423. miejsce - Gimnazjum Rymanów (2 punkty).

Serdecznie gratulujemy Zespołowi Szkół Publicznych w Posadzie Górnej!

Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej gospodarzem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w gminie Rymanów

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone w rocznicę powstania (1773) Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które dokonało reformy szkolnictwa w epoce stanisławowskiej. Zostało wprowadzone w 1982 roku w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Z tej okazji we wszystkich szkołach i placówkach zorganizowano okolicznościowe apele, będące wyrazem wdzięczności, składanym przez uczniów swym nauczycielom i wychowawcom za pedagogiczny trud i zaangażowanie.
Centrum tegorocznych obchodów w gminie Rymanów został Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej. Wzorowo kierowana placówka, o ugruntowanej pozycji w środowisku, ciesząca się doskonałą opinią wśród rodziców, dzieci i nauczycieli oraz niekwestionowanym prestiżem w regionie – ze względu na bardzo wysokie wyniki uzyskiwane z egzaminów zewnętrznych, tytuły laureata i finalisty konkursów przedmiotowych oraz wybitne sukcesy w rywalizacji sportowej – gościła w swych progach zacnych gości:

 • Panią Krystynę Przybyłę – Ostap – Przewodniczącą Rady Miejskiej w Rymanowie,
 • Pana Wojciecha Farbańca – Burmistrza Gminy Rymanów,
 • Pana Jana Materniaka – Zastępcę Burmistrza Gminy Rymanów,
 • Pana Michała Chentosza – Radnego Rady Miejskiej w Rymanowie,
 • Pana Marka Penara – Sekretarza Gminy Rymanów,
 • Pana Józefa Ziajkę – Sołtysa Posady Górnej,
 • Panią Agnieszkę Sieńko – Inspektor Referatu Administracji i Oświaty Urzędu Gminy w Rymanowie,
 • Panią Bożenę Niemczyk – Dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Rymanowie,
 • ks. Marka Zajdla – Proboszcza Parafii w Rymanowie Zdroju,
 • Panią Agnieszkę Groblewską – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Klimkówce wraz z wicedyrektorem – Panią Beatą Boczar,
 • Pana Dariusza Królickiego – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim wraz z wicedyrektorem Panem Tomaszem Dylągiem,
 • Panią Beatę Kozerską – Szewczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Milczy oraz wicedyrektor Panią Ewę Krukar,
 • Panie wicedyrektor: Annę Smerecką i Elżbietę Penar z Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie,
 • Panią Halinę Chmielewską – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sieniawie i wicedyrektor Panią Małgorzatę Ryszkę,
 • Panią Urszulę Deptuch – Dyrektor Szkoły Podstawowej we Wróbliku Szlacheckim z wicedyrektor Panią Katarzyną Jabłońską,
 • Panią Zuzannę Wojtoń – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Rymanowie,
 • s. Zofię Głowacką – Dyrektor Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Rymanowie Zdroju,
 • s. Barbarę Słowik – Dyrektor Przedszkola Św. Józefa w Rymanowie,
 • Panią Alicję Godzik – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Językowego „Tuptusiowo” w Rymanowie,
 • Panią Beatę Dworzańską – Przewodniczącą Rady Rodziców Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej.

Uroczystość rozpoczęła się od inauguracyjnej mowy dyrektora ZSP w Posadzie Górnej – Pana Piotra Ciska, który przypomniał, że święto polskiej oświaty – Dzień Edukacji Narodowej – upamiętnia powołanie Komisji Edukacji Narodowej. Do jej największych zasług należy: powołanie nowatorskiego, trójstopniowego modelu kształcenia, dokonanie zmian organizacyjnych i strukturalnych, zmianę programów nauczania oraz wprowadzenie języka polskiego jako języka wykładowego w polskiej szkole.
Pan dyrektor zauważył, że współcześnie chętnie powołuje się na osiemnastowiecznych twórców polskiej myśli politycznej, mówiąc o doniosłej roli oświaty w budowaniu przyszłości naszego kraju. Zaakcentował, że praca nauczycieli i wychowawców ma tak naprawdę jeden cel: ukształtować młodych Polaków na światłych obywateli, rozsądnych i twórczych.
Pan Piotr Cisek stwierdził, że czasy dzisiejsze wymagają tego, by współczesna szkoła budowała trwałe i silne podstawy, dzięki którym młody człowiek będzie w stanie odnaleźć się w skomplikowanej rzeczywistości pełnej medialnego zgiełku, chaosu, czy polifonii rozmaitych, często sprzecznych idei. Szkoła powinna być bastionem prawdziwych wartości, które nadają sens kulturze oraz ludzkiemu życiu. Musi ona wpajać uczniom wielkie idee takie jak: Ojczyzna, wolność, miłość czy mądrość. To nauczyciele odgrywają rolę autorytetów i mistrzów kształtujących postawy młodego pokolenia, pokazujących, jak żyć w dzisiejszym świecie, który wydaje się wrogi wobec wartości, o których często mówi się, że są „niemodne” i „niedzisiejsze”. Świadczy to o szczególnym posłannictwie oraz roli społecznej tych, którzy te wartości urzeczywistniają swoją codzienną pracą.
W dalszej części swego wystąpienia Pan dyrektor zaakcentował, że w historii naszego kraju nauczyciele zajmowali i wciąż zajmują ważne miejsce. To ich autorytet, wiedza, umiejętności, zaangażowanie i poświęcenie mają znaczący wpływ na wykształcenie kolejnych pokoleń Polaków. To dzięki nim uczniowie zdobywają wiedzę, rozwijają swoje zainteresowania, podejmują często decyzje o kierunku dalszej nauki i planują dorosłe życie. Tym samym nauczyciele stają się współodpowiedzialni za przyszłość swoich uczniów, rozwój lokalnego społeczeństwa, a w konsekwencji całego kraju.
Kończąc swe przemówienie, Pan dyrektor zaprosił obecnych gości na program artystyczny „Chylimy głowy w podzięce za Wasz trud i serce” w wykonaniu uczniów, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycieli: Pań – Urszuli Chmiel, Alicji Kabiesz, Anety Skóry oraz Pana Bogusława Malinowskiego. Scenariusz doskonale oddał charakter pracy pedagogicznej, wymagającej od wychowawców niebywałej siły charakteru, wytrwałości i poświęcenia. W rolę konferansjerów wcielili się: Zuzanna Jurasz i Karol Jurasz, którzy z nienaganną dykcją zapowiadali młodych artystów. Ogromne wrażenie na audytorium bez wątpienia zrobiło wykonanie przez chór „Kantata” parafrazy piosenki „Chodzę do szkoły” z repertuaru kabaretu OT.TO. Burzę braw za siłę ekspresji i wokalny talent otrzymała Oliwia Szybka, którą usłyszeliśmy w utworze „To nie sztuka wybudować nowy dom”. Z kolei Dawid Kuczwar zauroczył bez wyjątku wszystkich, śpiewając nostalgicznie i sensualnie kultową pieśń Marka Grechuty „Będziesz moją panią”, a Gabriela Berdel bardzo udanie interpretowała pieśń „Dwa serca jak pociągi dwa” Krystyny Giżowskiej. W nieskrywany zachwyt wprawiła słuchaczy Izabela Siręga, która zagrała na skrzypcach popisowy fragment „Rosyjskiej Fantazji” Leo Portnoffa, będący muzyczną ilustracją do interpretacji wiersza „Dziękujemy za wszystko” w wykonaniu Julii Dąbrowskiej.
Słowa uznania skierować należy w stronę recytatorów. Dzięki ich nienagannej kulturze żywego słowa słuchacze co rusz przeżywali chwile radości i fascynacji, ogarniała ich fala wspomnień i refleksji. Swe nieprzeciętne zdolności potwierdziły: Aleksandra Hanus, Izabela Siręga i Martyna Jasina, które interpretowały wiersze wybitnych polskich poetów – Czesława Kuriaty i Juliana Tuwima. Marcelina Hanus potrafiła nawiązać więź z audytorium, deklamując liryk „Nauczyciel” Zbigniewa Jerzyny. Jan Jurasz z niezwykłą swadą wygłosił żartobliwy wiersz „Gdyby do szkoły chodziły anioły”, a Maria Głowacka została nagrodzona rzęsistymi brawami za wygłoszenie utworu „My i nasza pani” Wiktora Woroszylskiego, uznanego polskiego literata i tłumacza.
Program artystyczny, utrzymany w podniosłej atmosferze, zebrał bardzo pochlebne recenzje, czego wyrazem były gromkie brawa. Całość dopełniała elegancka dekoracja, którą stanowiły: przewodnia myśl „Chylimy głowy w podzięce za Wasz trud i serce” oraz wielokolorowe kwiaty, wykonane techniką origami upięte na granatowym tle. Uczniowie w podzięce za pracę na rzecz polskiej oświaty wszystkim zaproszonym gościom wręczyli okazjonalny acz gustowny upominek – wykonany w sepii w formie magnesu wizerunek szkoły w Posadzie Górnej, działającej nieprzerwanie od ponad stu lat, oraz róże – symbol uznania dla zasług poniesionych na polu edukacji i wychowania.
W dalszej części spotkania głos zabrał Burmistrz Gminy Rymanów – Pan Wojciech Farbaniec. Zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką odgrywają nauczyciele w procesie wychowania dzieci i młodzieży. Podziękował za zaangażowanie w proces wychowawczy, za otwieranie przed młodzieżą nowych horyzontów wiedzy, budzenie zapału i energii do podejmowania twórczych przedsięwzięć. Pan Burmistrz przytoczył myśl prof. Jana Legowicza: „Nauczyciel to ten, który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje”; zauważając, że w taki sposób można powiedzieć o kimś, kto swój zawód traktuje jako formę życiowego powołania i potrafi w oczach innych cieszyć się niekwestionowanym autorytetem. Dodał, że we współczesnym świecie autorytetów potrzebuje szczególnie młodzież, a nauczyciel powinien pełnić rolę życiowego mistrza i przewodnika, który pokieruje jej rozwojem intelektualnym i duchowym.
Pan Burmistrz wspomniał również o najważniejszych znaczących inwestycjach, które miały miejsce w szkołach i placówkach oświatowych na terenie naszej gminy w ciągu ostatniego okresu.
Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu było złożenie ślubowania przez nauczycieli mianowanych: Panią Sylwię Piwowar – pedagog zatrudnioną w szkołach naszej gminy i Pana Marka Sokołowskiego – lokalnego animatora sportu i wychowawcę internatu w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie. W ubiegłym roku szkolnym zakończyli oni staż na stopień nauczyciela mianowanego i zdali pomyślnie egzamin. Tekst ślubowania, zapisany w Ustawie Karta Nauczyciela: „Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” nabrał szczególnego znaczenia, przypominając zebranym, że praca pedagogiczna jest misją i powołaniem, że każdy nauczyciel winien pielęgnować w sobie pasję przebudzania ludzkich serc i umysłów, towarzyszyć młodym ludziom w ich wędrówce ku dorosłości, kształtować charaktery i postawy uczniów oraz wpływać na ich życiowe wybory.
Wreszcie nadszedł czas na uroczyste uhonorowanie nauczycieli Nagrodą Burmistrza Gminy Rymanów. To zaszczytne wyróżnienie przyznano 12 nauczycielom za wybitne zasługi w pracy dydaktyczno – wychowawczej, opiekuńczej i pozaszkolnej. Pan Jan Materniak, Zastępca Burmistrza, w uzasadnieniu przywołał wiele zasług laureatów nagrody. Wymienił m.in. wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych, tytuły laureata i finalisty w olimpiadach, konkursach, zawodach, przeglądach i festiwalach, nowatorskie metody nauczania, pracę na rzecz środowiska lokalnego, organizowanie imprez kulturalnych i rozrywkowych, prowadzenie letniego lub zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, działalność mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii społecznej, ustawiczne doskonalenie warsztatu pracy etc. Oto lista nagrodzonych: Pani Elżbieta Penar – wicedyrektor, nauczycielka języka polskiego, Pan Kazimierz Cetnarski – nauczyciel musztry, Pani Joanna Sobieraj – nauczycielka chemii, ksiądz Tomasz Węgrzyński – katecheta (ZSP w Rymanowie), Pan Grzegorz Argasiński – nauczyciel wychowania fizycznego, Pani Beata Kilar – nauczycielka chemii, Pani Agnieszka Kwolek – Śliwka – nauczycielka języka angielskiego (ZSP w Posadzie Górnej), Pani Agata Barzyk – nauczycielka języka polskiego, Pan Jacek Penar – nauczyciel wychowania fizycznego (SP w Klimkówce), Pani Małgorzata Gomułka – Wojtoń – nauczycielka języka polskiego (SP w Sieniawie), Pani Bożena Kaczka – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej (ZSP w Milczy), Pani Aldona Konieczny – nauczycielka języka polskiego (SP we Wróbliku Szlacheckim). Nagrody otrzymali także za sprawne zarządzanie szkołami i dbanie o jakość pracy dyrektorzy: Pani Halina Chmielewska (SP w Sieniawie), Pani Urszula Deptuch (SP we Wróbliku Szlacheckim), Pani Agnieszka Groblewska (SP w Klimkówce), Pani Beata Kozerska – Szewczyk (ZSP w Milczy), Pani Elżbieta Nadziakiewicz (ZSP w Rymanowie) oraz Pan Piotr Cisek (ZSP w Posadzie Górnej).
Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej zamknęło przemówienie Pani Krystyny Przybyły – Ostap – Przewodniczącej Rady Miejskiej w Rymanowie. Wszystkim nauczycielom życzyła, by w codziennej pracy towarzyszyła im życzliwość, uznanie i osobista satysfakcja, wynikająca z dokonań i podejmowanych działań na rzecz dzieci i młodzieży. Podkreśliła, że praca nauczyciela jest trudna i niezwykle odpowiedzialna. Wyraziła przekonanie, że pedagogom – jako ludziom z pasją – nigdy nie zabraknie wytrwałości i cierpliwości, podkreślając jednocześnie, że to oni mają realny wpływ na kształtowanie postaw młodych Polaków.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej Anno Domini 2017 przeszły do historii. Zgromadziły w Posadzie Górnej rzesze ludzi dobrej woli, którym leży na sercu wysoka jakość kształcenia w polskiej szkole, zwłaszcza w czasach nowych i trudnych wyzwań. Spotkanie w gronie pracowników szkół i placówek oświatowych oraz władz lokalnych, odpowiedzialnych za losy szkolnictwa, sprzyjało wymianie poglądów, skłoniło do refleksji pedagogicznej, podsumowało wspaniałe dokonania nauczycieli na niwie pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Cieszy to, że zawód nauczyciela w naszej gminie odbierany jest jako pasja i poświęcenie, a pedagodzy są mistrzami i autorytetami dla swoich uczniów i pomagają im przygotowywać się do dorosłego życia.