• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Jakub Szul w gronie laureatów Krośnieńskiego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży

„W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi”.

Jerzy Pilch

W dniu 6 czerwca 2023 roku w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Krośnieńskim Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży, zorganizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego. Kolejny raz wielki sukces na niwie literatury odniósł Jakub Szul z klasy 6a, który za błyskotliwe opowiadanie pt. „(Nie)szczęścia chodzą parami” otrzymał wyróżnienie. Brawa! Uczeń pracował pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara.
Konkurs odbywał się w dwu kategoriach wiekowych: adresowany był dla uczniów klas 4-8 ze szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Nagrody przyznano odrębnie dla poezji i prozy. Jury w składzie: Joanna Jagiełło, Dorota Patejko, Mariusz Kalandyk oceniło 106 prac, nadesłanych przez uczniów z 29 szkół z terenu województwa podkarpackiego.

Czytaj więcej...

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Dwór Potockich w Rymanowie oczami pierwszoklasistów”

W dniu 5 czerwca 2023 roku w klasie 1a nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Dwór Potockich w Rymanowie oczami pierwszoklasistów”. Inspiracją do zorganizowania konkursu przez wychowawczynię Urszulę Koźmę, podjęcia twórczości artystycznej przez dzieci była wyprawa do dworu hr. Anny i Stanisława Potockich w Rymanowie oraz uczestniczenie w projekcji filmu pt. „Pamiętnik hrabiny Anny”.
Wszystkie prace uczniów zachwycały oryginalnością, autentycznością i pomysłowością. Dzieci wykazały się kreatywnością i talentem plastycznym. Jury w składzie: Pani Agnieszka Szul - wicedyrektor szkoły, Pani Jolanta Pietruszka - nauczyciel bibliotekarz oraz Pani Klaudyna Trygar-Kubusiak - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej wyłoniło zwycięzców konkursu:
1. miejsce ex aequo - Jan Jaworski, Lena Karaś i Miłosz Grysztar,
2. miejsce ex aequo - Lena Kasperkiewicz i Igor Maśnik,
3. miejsce ex aequo - Maria Kasperkowicz i Lena Kustra.

Czytaj więcej...

Wyróżnienie Natalii Cimaj w Konkursie Plastycznym „Leśni przyjaciele Podkarpackiej Stolicy dzieci”

Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju oraz Uzdrowisko Rymanów S.A. były organizatorem Konkursu Plastycznego „Leśni przyjaciele Podkarpackiej Stolicy dzieci”. Konkurs skierowany został do uczniów szkół podstawowych, a oceniany był w trzech kategoriach wiekowych.
W dniu 4 czerwca 2023 roku w Rymanowie Zdroju, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. W kategorii klas 1-3 nagrodzono pięcioro dzieci. W gronie laureatów znalazła się uczennica klasy 1a naszej szkoły - Natalia Cimaj, która zdobyła wyróżnienie. W amfiteatrze nad Czarnym Potokiem odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Dyplom i upominki rzeczowe otrzymała z rąk prezes uzdrowiska - Pani Małgorzaty Szeligi oraz burmistrza naszej gminy – Pana Wojciecha Farbańca. Gratulujemy Natalii sukcesu.
Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem wychowawczyni Urszuli Koźmy.

Dzień Patrona Anno Domini 2023 już za nami!

„Jeżeli chcecie uczcić pamięć moją, dzieci moje, kochajcie się między sobą. Co bądź by was rozdzielało, łatwiej wam będzie przejść przez to ciężkie życie i duszę moją tym uradujecie na tamtym świecie, że służycie jedno drugiemu”.

Anna z Działyńskich Potocka

W dniu 2 czerwca 2023 roku obchodziliśmy Dzień Patrona na pamiątkę 97. rocznicy śmierci hrabiny Anny z Działyńskich Potockiej, założycielki uzdrowiska Rymanów. Uroczystość miała wielki rozmach, a społeczność Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej swoją obecnością oddała hołd wybitnej kobiecie Podkarpacia aż w trzech miejscowościach: najpierw w Rymanowie-Zdroju, uczestnicząc we mszy świętej za duszę Patronki, celebrowanej przez księdza wikariusza Sławomira Wałczyka, następnie w Rymanowie, gdzie na miejscowym cmentarzu komunalnym delegacja uczniów pod opieką Pani Urszuli Koźmy złożyła kwiaty i zapaliła znicze, a na końcu w Posadzie Górnej.

Czytaj więcej...

Nagrody najmłodszych w Konkursie Plastycznym „Spotkajmy się w lesie”

W dniu 2 czerwca 2023 roku, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Hrendówka, podczas święta Leśnego Dnia Dziecka, nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Spotkajmy się w lesie”. Konkurs zorganizowany został przez Nadleśnictwo Rymanów, a skierowany był do uczniów szkól podstawowych znajdujących się w zasięgu nadleśnictwa. Jury doceniło pomysłowość, oryginalność i zdolności plastyczne najmłodszych uczniów naszej szkoły.
W kategorii klas 0-1, 1. miejsce zdobył Igor Maśnik z klasy 1a, natomiast 2. miejsce Jan Jaworski, również uczeń klasy 1a. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem Urszuli Koźmy.
W kategorii klas 2-3, wyróżnienie otrzymał Tymon Wiernusz z klasy 2b – podopieczny Moniki Rygiel. Laureaci otrzymali bogate nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Czytaj więcej...

Pokazy z fizyki

„Nic nie staje się realne, dopóki nie jest doświadczone”.

John Keats

Dnia 1 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 7 i 8b pod opieką Pani Edyty Krukar i Sylwii Piwowar wzięli udział w „Pokazach z fizyki” zorganizowanych przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. Fizyka to nauka, w której doświadczenia odgrywają istotną rolę. Ideą pokazów jest popularyzacja nauk przyrodniczych i pomoc w ich nauczaniu, poprzez prezentację tematycznie dobranych interesujących eksperymentów. Przedstawione zjawiska dotyczyły m.in. sił bezwładności, właściwości cieczy i gazów, elektrostatyki oraz światła. Doświadczenia demonstrowali wykładowcy z Rzeszowa oraz Lublina: dr Marek Gorgol. inż. Karol Karpowicz, dr Jan Mamczur oraz mgr Magdalena Kulig. Sposób przekazu wiedzy przez prowadzących był niezwykle widowiskowy i magiczny. Komizm słowny, z jakim prowadzący praktycznie demonstrowali prawa i zjawiska fizyki sprawił, że uczniowie wracali z pokazów zadowoleni i utwierdzeni w przekonaniu, że fizyka nie jest nudna.