• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wycieczka klas trzecich do ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim

Dnia 27 maja 2024 roku, niedługo po wschodzie słońca, na parkingu przy szkole pojawili się trzecioklasiści, którzy mieli wziąć udział w wycieczce do Parku ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim.
Park Rekreacyjny Zoom Natury zajmuje powierzchnię ponad 10 ha i położony jest nad Zalewem Janowskim. Posiada nowoczesne laboratorium edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą i pierwsze w Polsce interaktywne centrum nauki oraz rekreacji dedykowane środowisku naturalnemu i ekologii. To świetne miejsce na wypoczynek połączony z nauką. Na terenie Zoomu Natury architektura łączy się z ekologią i jest podporządkowana naturze. To miejsce dedykowane zabawie i nauce, fizyce i mechanice.

Pobyt w parku rozpoczął się od gry terenowej. Uczestnicy zostali podzieleni na rywalizujące ze sobą drużyny, które miały do dyspozycji mapy, krótkofalówki i klucze. Poszukiwali ukrytych zadań, które musieli jak najszybciej rozwiązać, aby dotrzeć do mety. Następnie udali się do Parku Linowego, gdzie zostali ubrani w specjalne uprzęże, kaski i przeszli szkolenie, które pozwoliło im wejść na przeszkody m.in. huśtające belki, amazoński i nepalski most, lwie obręcze. Przejście po ruszających się przeszkodach i wysokość, którą musieli pokonać dzielni trzecioklasiści wyzwoliły w nich wilczy apetyt, który został zaspokojony zamówionym wcześniej obiadem i lodami, które można było jeść spacerując nad zalewem i podziwiając pływające po nim kaczki.
Kolejnymi puntami wycieczki były cztery Laboratoria: główne „Zoom Natury”, „Energi i recyklingu”, „Runo leśne” i „Awifauny i troposfery”.
Główny budynek „Zoom Natury” to terraria z rodziną agam błotnych, amazońskie boa tęczowe, aksolotle meksykańskie i inne ciekawe stworzenia. Zbiorniki przedstawiające życie chrząszczy drewnojadów, karaczanów, straszyków, podziemne życie dżdżownic oraz dwa gatunki pająków ptaszników. Olbrzymie akwaria w których z bliska można zobaczyć najciekawsze ryby polskich rzek i jezior. Na multimedialnej podłodze rozganiać można było pływające po podłodze ryby.
W kolejnym laboratorium dzieci podziwiały model elektrowni wodnej, wykonany z 60 000 klocków LEGO składający się z tamy, górskiego miasteczka, zalewu z plażą, portu oraz latarni morskiej. Dmuchając uruchamiały świecące wiatraki instalacji elektrowni wiatrowej. Wiele radości wywołało sterowanie słupem światła i uruchamianie modelów samolotów elektrycznych.
Przestrzeń Laboratorium „Runo leśne” wypełniają obiekty warsztatowe, multimedialne i sensoryczno-ruchowe. Podziwiając wystawę uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtować umiejętności obserwacji natury.
Laboratorium „Awifauny i Troposfery” to ekspozycja zawierająca okazy ptasich piór i jaj, w tym bielika, mysikrólika, łabędzia niemego. W Zoomie można było też poszybować razem z interaktywnym ptakiem. Zabawa polegała na odwzorowywaniu lotu ptaka przez człowieka i sterowaniu modelem za pomocą gestów. Zwiedzający poruszając ramionami, podobnie jak ptak, wprawia w ruch mechanicznego ptaka. W multimedialnym teleskopie uczniowie wypatrywali podstawowe informacje dotyczące naszego Układu Słonecznego, Galaktyki oraz lokalnej grupy galaktyk.
Dzieci opuszczały Janów Lubelski pełne nowych doświadczeń, wrażeń i wzbogacone o zdobytą tam wiedzę na temat zachowań proekologicznych. W drodze powrotnej dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doznaniami oraz planowały kolejny wyjazd do Zoom Natury marząc, aby następnym razem wspiąć się na trudniejszą trasę w Parku Linowym.