• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Klasa 2a zwiedza Bóbrkę i Żarnowiec

W dniu 5 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 2a pod opieką nauczycieli: Urszuli Koźmy i Artura Piotrowskiego uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Bóbrki, Żarnowca i Krosna. Pierwszym punktem wyprawy drugoklasistów było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. To miejsce unikatowe. To pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej powstała w 1854 roku, czynna do tej pory. Jej założycielami byli: Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Ignacy Łukasiewicz to nie tylko współzałożyciel kopalni, ale też wynalazca lampy naftowej w marcu 1853 roku. To również farmaceuta, przedsiębiorca, działacz społeczny i niepodległościowy.

W trakcie zwiedzania dzieci dowiedziały się czym jest ropa naftowa, jak wygląda w stanie naturalnym, jakie produkty z niej otrzymujmy. Spacerując alejkami muzeum z ciekawością oglądały obiekty dokumentujące początki przemysłu naftowego na świecie. Z zainteresowaniem obejrzały min. najstarsze szyby: kopankę „Franek” z 1860 roku, kopankę „Janina” z 1878 roku, zrekonstruowaną wiertnicę ręczną z 1862 roku i kuźnię kopalnianą z 1856 roku. Widziały też współczesne szyby wiertnicze.
W zabytkowym domu Ignacego Łukasiewicza podziwiały pamiątki, mapy i zbiory geologiczne, fotografie i rysunki obrazujące rozwój wiertnictwa, galowe stroje górników oraz piękną kolekcję lamp naftowych. Dzięki nowoczesnym prezentacjom multimedialnym przeniosły się do lwowskiej apteki i laboratorium.
Uczniowie przystanęli również przy pomniku Ignacego Łukasiewicza z 1982 roku oraz obelisku upamiętniającym założenie kopalni w Bóbrce, ufundowanym w 1854 roku przez pioniera przemysłu naftowego.
Następnie dzieci udały się do Żarnowca. Tam odwiedziły Muzeum Marii Konopnickiej - polskiej poetki, pisarki, publicystki, dziennikarki, tłumaczki, poliglotki (znała 10 języków), działaczki społecznej i patriotycznej. Dworek wraz z parkiem otrzymała Maria w darze od narodu polskiego 8 września 1903 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej. Drugoklasiści obejrzeli wystawę twórczości pisarki, jej rękopisy, wysłuchali też pieśni hymnicznej pt. „Rota”. Na parterze dworku podziwiali jego wnętrza - pokoje reprezentacyjne i mieszkalne oraz pomieszczenia kuchenne właścicielki. Uwagę dzieci przykuły przedmioty ofiarowane Marii Konopnickiej w 1902 roku za jej twórczy dorobek.
Uczniowie spacerowali też po zabytkowym parku, w którym zobaczyli popiersie pisarki oraz kamień pamięci z 1992 roku - hołd od mieszkańców Suwałk (tam się urodziła) oraz Żarnowca.
Dopełnieniem wycieczki były zabawy w parku trampolin oraz smakowanie lodów w cukierni „Jagusia” w Krośnie – cukierni z tradycjami, powstałej w 1961 roku, a założonej przez Jadwigę i Jana Deptuchów.
Wspólny wyjazd był dla dzieci wielkim przeżyciem i niezwykle kształcącą lekcją. Poszerzyły swoją wiedzę na temat zasług wielkich Polaków, poznały wartość muzeów oraz aktywnie spędziły czas. Przekonały się, że nasze Podkarpacie ma wiele pięknych zabytków, o które trzeba dbać,  pielęgnować je i przekazywać przyszłym pokoleniom, a zakupione pamiątki będą długo przypominały im miejsca, które zwiedziły podczas klasowej wyprawy.