• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

W Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Rymanowie

„Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna konsekwencje”.

W dniu 16 czerwca 2015 roku uczniowie klas IIIa i IIIb pod opieką nauczycieli: Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara wzięli udział w zajęciach terenowych, poświęconych ekologii, w Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Rymanowie. Prelekcja Pana Mariana Niemczyka obejmowała następujące zagadnienia: metody oczyszczania ścieków komunalnych, technologie zagospodarowania odpadów ściekowych, analiza fizykochemiczna i bakteriologiczna ścieków.
Oczyszczalnia ścieków w Rymanowie powstała w latach 90. XX wieku. Obecnie łączna długość sieci kanalizacyjnych wynosi prawie 300 km. Skanalizowane są niemal wszystkie miejscowości z gminy Rymanów (98% gospodarstw domowych). Przepustowość oczyszczalni wynosi 2000 m³ na dobę.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że GOŚ przyjmuje tylko ścieki bytowe i oczyszcza je metodą biologiczną, a uzyskany osad ściekowy jest zagospodarowywany w następujący sposób: poprzez użyźnianie ziemi, do wytwarzania kompostu lub spalany po wysuszeniu. Bardzo ważną informacją było to, jak niekorzystnie wpływa wprowadzanie ścieków deszczowych do oczyszczalni, ponieważ znacznie zwiększa się obciążenie hydrauliczne instalacji, które powoduje zakłócenie procesów biologicznego oczyszczania.
Poznaliśmy system pracy stale modernizowanego zakładu, stosującego najnowsze technologie chroniące środowisko. Spotkanie z pracownikami GOŚ-u okazało się wspaniałą lekcją wychowawczą, która miała na celu uwrażliwienie na umiejętne gospodarowanie odpadami i wzrost świadomości społecznej.