• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Program edukacji antytytoniowej

„Profilaktyka - ważna sprawa”

Po raz kolejny trzecie klasy szkoły podstawowej realizowały program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Program ten jest rekomendowany przez „Stowarzyszenie na rzecz dzieciństwa wolnego od tytoniu” oraz Państwową Inspekcje Sanitarną. Wiek dziecka między dziewiątym a dziesiątym rokiem życia jest bardzo ważnym czasem w jego życiu, ponieważ kończy ono pewny etap edukacji. Wkracza w większy krąg osób dorosłych oraz starszych kolegów i koleżanek. Pojawia się wiele nowych, nieznanych sytuacji i obowiązków. Dziecko będzie spotykać wielu starszych kolegów, których zachowanie może wywołać zdziwienie, ciekawość a później chęć naśladowania. Starsi koledzy często imponują. Niestety oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują zachowania skrajnie inne, które są niewłaściwe np. palenie papierosów.

Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz pozwala na przynależność do grupy starszych kolegów i tutaj wzmacnia się wyraźnie pierwsza faza uzależnienia – przygotowanie. Równie ważnym aspektem programu jest uświadomienie dzieciom  problemu biernego palenia. Co roku około 4 miliony  polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli tzw. palenie bierne. Ułatwia ono wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą. Program ten ma na celu pokazanie dzieciom co to jest uzależnienie, jakie są skutki palenia tytoniu oraz uczy zachowań asertywnych. Kolejnym celem programu jest pokazanie dzieciom jak funkcjonuje nieuzależniony człowiek, który uprawia sport, uczy się, cieszy życiem, ma prawdziwych przyjaciół i rozumie innych ludzi. Ma  wpływ na swoje życie. Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach palenia tytoniu i chorobach, które powoduje nikotyna.
Posumowaniem rozważań i dyskusji było wykonanie przez dzieci plakatu, który w bardzo wyraźny i twórczy sposób pokazał zrozumienie tematu i zainteresowanie nim. Program profilaktyczny przeprowadziła pedagog szkolny Pani Ewa Barańska.