„Każdy dzień jest podróżą przez historię”.
Jim Morrison
W dniu 9 października 2015 roku Pan Grzegorz Chachura, podróżnik i miłośnik muzyki, opowiedział uczniom ze szkoły podstawowej i gimnazjum o swej podróży do odległego Meksyku. Swą prelekcję wzbogacił pokazem zdjęć, dokumentujących pobyt na Wyżynie Meksykańskiej, w górach Sierra Madre i półwyspie Jukatan. Jego wystąpienie okazało się niezapomnianą lekcją o kulturze prekolumbijskiej.
Dowiedzieliśmy się, że miasto Chichen Itza, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, słynie ze schodkowej piramidy Kukulkan, Świątyni Tysiąca Kolumn i Świątyni Wojowników. Na zdjęciach zobaczyliśmy ponadto boisko do gry w pelotę.
Usłyszeliśmy wiele niesamowitych opowieści związanych z Celestun, gdzie położony jest jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w Meksyku, będący ostoją kolonii flamingów, pelikanów i kormoranów. Podziwialiśmy zdjęcia z Uxmal, centrum religijnego Majów, w którym znajduje się między innymi tzw. Pałac Gubernatora (jest to największa budowla prekolumbijska w Ameryce), Świątynia Wróżbity oraz Czworokąt Mniszek (zespół budowli przypominających klasztor).
Pan podróżnik podczas ekspedycji po Meksyku dotarł do Palenque – miasta opuszczonego z nieznanych powodów przez Indian w X stuleciu, ponownie odkrytego dopiero w XVIII wieku. Niesamowitym przeżyciem było oglądanie fotografii pokazujących Świątynię Inskrypcji, wspaniały Pałac Królewski z licznymi komnatami i korytarzami pokrytymi płaskorzeźbami, świątynie Słońca i Krzyża. Z niemałym zainteresowaniem słuchaliśmy gawędy o Parku Narodowym Aqua Azul, słynącym z wodnych kaskad.
Punktem kulminacyjnym spotkania była opowieść z wyprawy do wioski Indian San Juan Chamula, zamieszkałej przez potomków Majów, zachowujących do dziś tradycyjny styl życia. Ogólny zachwyt wzbudziły fotografie ukazujące góry Sierra Madre. Pan podróżnik ze swadą opowiadał o czasach konkwistadorów, eksplorujących tereny dzisiejszego Meksyku. Pokazał nam zdjęcia z kolonialnej Puebli, zwanej „miastem aniołów”. Wirtualny spacer po Plaza de Armas wśród kamienic i kościołów był niezapomnianym przeżyciem.
W dalszej części spotkania naszym oczom ukazały się fantastyczne widoki „miasta wiecznej wiosny” – Cuernavaca oraz Acapulco, słynnego kurortu nad Oceanem Spokojnym a także Taxco z czynnymi do dziś kopalniami srebra. Na długo w naszej pamięci pozostaną wspomnienia z pobytu podróżnika w Mexico City – stolicy Meksyku, a przed konkwistą państwa Azteków. Zobaczyliśmy ruiny Wielkiej Świątyni, Pałac Narodowy z freskami Diego Riviery oraz olbrzymie zbiory przedmiotów kultur prekolumbijskich w Muzeum Antropologicznym. Zobaczyliśmy stadion Azteków, główną areną Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku i Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1970 roku, a także Plac Trzech Kultur, gdzie doszło do ostatniego starcia konkwistadorów i Azteków.
Niemałym przeżyciem były dla nas opowieści Pana Grzegorza Chachury, który zwiedził Sanktuarium Matki Boskiej z Gwadelupy, patronki obu Ameryk i Meksyku. Dotarł on również do indiańskiego ośrodka religijnego i politycznego Teotihuacan. Fotografie przedstawiające Piramidy Słońca i Księżyca oraz Świątynię Pierzastego Węża stały się przyczynkiem do rozważań na temat zwyczajów i wierzeń Azteków.
Prelekcja „Ale Meksyk!” zakończyła się sesją pytań, skierowanych do gościa. Była to bez wątpienia ciekawa lekcja geografii i historii, ale też tolerancji wobec odmienności kulturowej. Spotkanie miało na celu zainspirowanie młodych ludzi do poznawania nowych regionów świata w myśl znanego powiedzenia, iż „podróże kształcą”.