• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Projekcja filmu „Pilecki” w Krośnie

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.

Wisława Szymborska

W dniu 12 października 2015 roku uczniowie z klas I-III gimnazjum pod opieką Pań: Anny Bałuki, Urszuli Chmiel, Edyty Krukar i Pana Waldemara Kilara obejrzeli film „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego w ArtKinie w Krośnie. Jest to pełnometrażowy fabularyzowany dokument, który powstał dzięki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento zbiórce publicznej. Film opowiada historię Witolda Pileckiego z perspektywy jego rodziny. Rotmistrza wspomina jego syn Andrzej Pilecki oraz historyk Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Witold Pilecki (1901-1948) to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Uchodzi za jednego z najodważniejszych żołnierzy, jakich wydała II Rzeczpospolita. W 1920 roku zasłużył się w zmaganiach z bolszewikami o Wilno. Po klęsce wrześniowej w 1939 roku kontynuował walkę w szeregach Państwa Podziemnego. Dobrowolnie dał się aresztować i trafił do Auschwitz, by tam przez dwa lata organizować ruch oporu więźniów. W swych raportach ogłosił światu prawdę o obozie. Po ucieczce z obozu wziął udział w powstaniu warszawskim (1944) i służył w II Korpusie Polskim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W komunistycznej Polsce został zamordowany przez UB. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest jego grób.
Film, mimo niskiego budżetu, zrobił na nas niemałe wrażenie. Najbardziej wstrząsająca była kreacja Marcina Kwaśnego, który wcielił się w postać Pileckiego. Uświadomiliśmy sobie, że poczucie obowiązku i wierność ideałom są godne najwyższych poświęceń. Poczuliśmy dumę, że rotmistrz oddał życie za naszą ojczyznę, ponieważ to m.in. dzięki jego postawie dziś możemy żyć w wolnej Polsce.