• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Sukcesy w Konkursie Recytatorskim „Podróże małe i duże”

„Świat wówczas dopiero będzie szczęśliwy, gdy wszyscy ludzie mieć będą dusze artystów”.

August Rodin

W dniu 17 listopada 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie przeprowadzono eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Literatura i dzieci”, którego tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Podróże małe i duże”. W zmaganiach, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, wzięła udział liczna reprezentacja naszej szkoły. Zadanie polegało na prezentacji w formie recytacji lub piosenki utworu polskiego autora, podejmującego tematykę związaną z podróżowaniem po świecie (realnym i tym w wyobraźni), wiedzą o krajach bliskich i dalekich oraz życiu ich mieszkańców.

Przesłuchania prowadzili jurorzy: Panie Janina Bolanowska i Irena Nowotarska oraz Pan Sławomir Szybka. Uczestnicy rywalizowali o laur zwycięstwa w dwóch kategoriach wiekowych. W gronie uczniów z oddziałów 1-3 uznanie w oczach komisji zdobył Jakub Siręga z klasy 1a, który z niemałą swadą wyrecytował zabawny wiersz Jolanty Skwarek „Skuterek”. Awans do kolejnego etapu uzyskała Oliwia Szybka z klasy 3a. Brawurowo i nienagannie technicznie zaśpiewała znany przebój Majki Jeżowskiej „Jadę w świat”. Natomiast w grupie uczniów z oddziałów 4-6 wszystkich zachwyciła popisowa recytacja Izabeli Siręgi z klasy 4a. Jej interpretacja wiersza Jolanty Wybieralskiej „Podróż mysiej rodziny” została nagrodzona burzą braw. Uczennica ujawniła swe nieprzeciętne możliwości budowania emocjonalnej więzi ze słuchaczami. Jurorów urzekła także recytacja wiersza Marii Konopnickiej „Podróż na bocianie” w wykonaniu Aleksandry Hanus z klasy 4a. Tekst literacki, inspirowany głębokimi przeżyciami, nabrał właściwego kształtu w chwili wygłoszenia ze sceny, ożył i skłonił do refleksji. Interpretacja poetyckiego słowa ujawniła niezwykłą wrażliwość uczennicy. Dostrzeżono także wystąpienie Jakuba Nowaka z klasy 6a. Wygłosił on nostalgiczny wiersz „Wędrówka” Danuty Wawiłow. Piękne, wyraziste mówienie, poparte starannością artykulacyjną, oraz rozumienie tekstu przełożyły się na awans do etapu rejonowego, który zostanie przeprowadzony w GOK-u w Rymanowie w dniu 19 listopada br.
Konkurs, dorocznie organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, cieszący się dużą popularnością wśród uczniów, miał na celu m.in. upowszechnianie i zachęcenie do czytania książek, popularyzację literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności wśród uczestników. Nie bez znaczenia okazała się promocja dokonań artystycznych dzieci.
Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nagrodzeni awansem uczniowie – dodatkowo publikacje: słowniki i leksykony, przydatne podczas nauki szkolnej. Turniej recytatorski okazał się dla uczestników i instruktorów wydarzeniem artystycznym, gwarantującym autentyczne i głębokie wzruszenia, estetyczne i emocjonalne przeżycia. Niemały udział mieli w tym wszystkim nauczyciele, pełniący funkcję opiekunów merytorycznych: Panie – Maria Niemczyk, Magdalena Kasperkowicz, Alicja Zajdel, Monika Rygiel, Urszula Koźma, Agnieszka Szul, Alicja Kabiesz i Pan Waldemar Kilar. Nauczyli oni swych wychowanków miłości do słowa, odkryli ich potencjał twórczy, udzielając wskazówek i życzliwych rad. Wyzwolili w swych uczniach prawdziwą pasję. Gratulacje!