„Snucie opowieści jest sztuką…”
Nora Roberts
W dniu 4 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Nienadówce podczas uroczystego podsumowania X Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje” uczestnikom ze szkół podstawowych i gimnazjów z Podkarpacia wręczono nagrody i wyróżnienia. W znamienitym gronie znaleźli się reprezentanci z naszej szkoły.
Jurorzy docenili pomysł na tekst Aleksandry Hanus, która stworzyła bardzo ciekawy wywiad z noblistą pt. „Jesteśmy w Oblęgorku”, poświęcony twórczości autora „Krzyżaków”. Emilia Mazurek zredagowała w archaizującym stylu tekst zaproszenia na galę rozdania Nagrody Nobla w roku 1905, gdy w Filharmonii Sztokholmskiej wyróżnienie z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa odbierał nasz wybitny pisarz. Natomiast Krzysztof Kasperkowicz przygotował wzorcową prezentację multimedialną „Stanisław Tarkowski – bohater bez skazy z powieści W pustyni i w puszczy”.
Slajdy opatrzył fotosami z ekranizacji Sienkiewiczowskiej powieści oraz esencjonalnym komentarzem, portretującym głównego bohatera. Wykorzystał także wersję instrumentalną utworu „Rzeka marzeń” z repertuaru Beaty Kozidrak, stanowiącą ścieżkę dźwiękową do ekranizacji powieści w reżyserii Gavina Hooda. Była to najlepsza praca nadesłana na konkurs. Wszyscy wyróżnieni uczniowie z klasy 4a zdobyli tytuły laureata, pracując pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara.
Sukcesy odnieśli także gimnazjaliści. Tytuł laureata przyznano Martynie Jasinie z klasy Ia. Uczennica napisała kartkę z pamiętnika zatytułowaną „To miał być zwyczajny odczyt”, poświęconą pierwszemu spotkaniu Sienkiewicza z jego przyszłą żoną Marią Szetkiewiczówną. Jej utwór zachwycił nie tylko urodą języka, ale także znajomością historii, ponieważ wydarzenia zostały pieczołowicie osadzone w realiach epoki, w której przyszło żyć pisarzowi. Kontekst historyczny był atutem pracy Jana Jurasza, który, wcieliwszy się w rolę twórcy – pamiętnikarza, opowiedział o najszczęśliwszym dniu w swoim życiu. Tym wydarzeniem była uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Nobla w Sztokholmie 10 grudnia 1905 roku. Opis przeżyć wewnętrznych oraz sprawozdawcza drobiazgowość ceremonii stanowiły główny walor wypowiedzi. Janowi Juraszowi z klasy Ia przyznano wyróżnienie. Członkowie komisji konkursowej dostrzegli także wartość pracy Emilii Chmiel z klasy IIIb. Autorka pokusiła się o redakcję tekstu w narracji pamiętnikarskiej dotyczącego rozbudzonych nadziei pisarza – patrioty na odzyskanie przez Polskę niepodległości w związku z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku. Liczne archaizmy i eksklamacje oraz cytacje z dzieł Sienkiewicza, udanie wplecione w tok wywodu, podniosły rangę utworu. Nagrodzeni gimnazjaliści pracowali pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Gratulacje!
Konkurs miał na celu propagowanie twórczości Henryka Sienkiewicza, zachęcanie uczniów do inwencji twórczej oraz kształtowanie uczuć patriotycznych poprzez przypomnienie chlubnych kart historii w powieściach naszego noblisty. Honorowy patronat objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.