• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Sukcesy w Gminnym Konkursie „Wisława Szymborska – poetka zwykła i niezwykła”

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.

Wisława Szymborska

W dniu 10 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych im. Polskich Noblistów w Króliku Polskim jednym z punktów uroczystości Dnia Patrona była gala podsumowująca konkursy poświęcone życiu i twórczości literackiej Wisławy Szymborskiej, nazywanej damą polskiej poezji. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone przez nauczycieli konkursy: plastyczny, literacki i multimedialny. W gronie wyróżnionych laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Tytuł laureata 1. miejsca zdobyła Emilia Chmiel z klasy IIIb, która wystartowała w Konkursie Literackim. Zadanie polegało na stworzeniu limeryku, czyli zabawnej formy poetyckiej o ustalonych wymogach gatunkowych. Uczennica z niemałą wrażliwością i znawstwem tematu stworzyła cały cykl tekstów, w których z właściwą sobie ironią opisywała otaczającą rzeczywistość. Jurorzy docenili jej warsztat pracy oraz indywidualny styl, oparty na paradoksalnym koncepcie, oszczędnych środkach wyrazu i zaskakującej puencie. Miejsce 2. przyznano Karolinie Rygiel z klasy Ia.

Jej wypowiedź poetycka również wzbudziła uznanie jurorów nie tylko dyscypliną wersyfikacyjną, ale także kunsztownością języka. Obie nagrodzone uczennice pracowały pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. W Konkursie Multimedialnym, polegającym na wykonaniu prezentacji o Wisławie Szymborskiej, bardzo wysoką lokatę przyznano Michałowi Rajnikowi z klasy IIb. Zajął on 2. miejsce. W swej pracy skupił się na przedstawieniu najważniejszych faktów z biografii noblistki nie w formie lapidarnego życiorysu, ale ciekawostek i anegdot, które zdecydowanie podniosły walor prezentacji. Uczeń pracował pod kierunkiem Pana Piotra Ciska. Natomiast w Konkursie Plastycznym, adresowanym do uczniów z oddziałów 1-3 szkoły podstawowej, bezapelacyjne 1. miejsce przyznano Jadwidze Władyce z klasy 3b, która ukazała Wisławę Szymborską jako miłośniczkę zwierząt. Wyróżniono także pracę Julii Malinowskiej z klasy 3b. Dziewczynki pracowały pod kierunkiem Pani Magdaleny Kasperkowicz.
Zorganizowane konkursy, których oficjalne rozstrzygnięcia zapadły 10 grudnia, kiedy to zgodnie z ponad stuletnią tradycją wręczane są co roku laureatom Nagrody Nobla w Filharmonii Sztokholmskiej, miały na celu inspirowanie do działań kreatywnych i rozwijanie zdolności artystycznych. Cieszy fakt, że tak doskonale zaprezentowali się uczniowie z naszej szkoły.
(fot. ze strony ZSP w Króliku Polskim)