„Błędy ortograficzne to takie literackie odciski palców człowieka”.
Stephen King
W dniu 4 marca 2016 roku poznaliśmy wyniki I etapu II Krośnieńskiego Dyktanda, którego organizatorem jest Zakład Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Niemały sukces odnieśli nasi uczniowie. W kategorii szkół podstawowych awans do finału uzyskała Aleksandra Hanus z klasy 4a, natomiast w gronie zakwalifikowanych gimnazjalistów znaleźli się: Jan Jurasz, Karol Jurasz, Martyna Jasina, Karolina Rygiel (wszyscy z klasy Ia) oraz Emilia Chmiel z klasy IIIb. Uczniowie, którzy przygotowywali się pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara, walczyć będą podczas finału 9 marca br. o tytuły: Mistrza Ortografii i Wicemistrza Ortografii a także o tytuł Mistrza Interpunkcji.
Krośnieńskie dyktando ma na celu krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny oraz rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Najwięcej trudności piszącym sprawiły zapożyczenia językowe i nazwy własne, co poświadczają poniższe fragmenty dyktanda:
- Nasłuchał się niczym Czesio z „Włatców móch” od Pani Frał o ignorancji i o wtórnym analfabetyzmie młodzieży.
- Niech Moc będzie z nim, a pułapki ortografii sczezną po ciemnej stronie Mocy!
- Marzy o tym, że kiedyś stanie się tak odważny, jak sam mistrz Jedi z mieczem świetlnym w dłoni. Ruszy własnym Sokołem Millenium [ew. Millennium]…
- Włoży hełm, włączy hipernapęd i pomknie w dal, by uratować królewnę zamkniętą w lochach wieży Saurona.
- W nagrodę weźmie pół królestwa, iPhon [ew. iphon/iphone] i nowy laptop z dwurdzeniowym procesorem szóstej [ew. 6.] generacji.
- O ożenku z piękną księżniczką Leią się pomyśli, chyba że dołożą na Dzień Dziecka Play Station [ew. Playstation] 4.
Teksty dyktand w całości prezentujemy TUTAJ.