• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

II Krośnieńskie Dyktando PWSZ

„Błędy ortograficzne to takie literackie odciski palców człowieka”.

Stephen King

W dniu 4 marca 2016 roku poznaliśmy wyniki I etapu II Krośnieńskiego Dyktanda, którego organizatorem jest Zakład Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Niemały sukces odnieśli nasi uczniowie. W kategorii szkół podstawowych awans do finału uzyskała Aleksandra Hanus z klasy 4a, natomiast w gronie zakwalifikowanych gimnazjalistów znaleźli się: Jan Jurasz, Karol Jurasz, Martyna Jasina, Karolina Rygiel (wszyscy z klasy Ia) oraz Emilia Chmiel z klasy IIIb. Uczniowie, którzy przygotowywali się pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara, walczyć będą podczas finału 9 marca br. o tytuły: Mistrza Ortografii i Wicemistrza Ortografii a także o tytuł Mistrza Interpunkcji.

Krośnieńskie dyktando ma na celu krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny oraz rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Najwięcej trudności piszącym sprawiły zapożyczenia językowe i nazwy własne, co poświadczają poniższe fragmenty dyktanda:

 • Nasłuchał się niczym Czesio z „Włatców móch” od Pani Frał o ignorancji i o wtórnym analfabetyzmie młodzieży.
 • Niech Moc będzie z nim, a pułapki ortografii sczezną po ciemnej stronie Mocy!
 • Marzy o tym, że kiedyś stanie się tak odważny, jak sam mistrz Jedi z mieczem świetlnym w dłoni. Ruszy własnym Sokołem Millenium [ew. Millennium]…
 • Włoży hełm, włączy hipernapęd i pomknie w dal, by uratować królewnę zamkniętą w lochach wieży Saurona.
 • W nagrodę weźmie pół królestwa, iPhon [ew. iphon/iphone] i nowy laptop z dwurdzeniowym procesorem szóstej [ew. 6.] generacji.
 • O ożenku z piękną księżniczką Leią się pomyśli, chyba że dołożą na Dzień Dziecka Play Station [ew. Playstation] 4.

Teksty dyktand w całości prezentujemy TUTAJ.