• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Emilia Chmiel laureatem III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Słowo a obraz”!

„Walka o sztukę to walka o prawa ludzkie, o treść życia ludzkiego, o człowieczeństwo”.

Stanisław Brzozowski

W dniu 10 czerwca 2016 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu została zorganizowana gala wręczenia nagród w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Obraz a słowo”. Spośród 110 nadesłanych na konkurs prac jury, po długich obradach, wybrało te najlepsze. W gronie laureatów znalazła się Emilia Chmiel z klasy IIIb. Napisała ona bardzo ciekawy esej, w którym poddała analizie i interpretacji obraz Mariana Konarskiego „Noc w przenośniach”. Jej praca zachwyciła jurorów bogactwem języka, skojarzeniami, plastycznością widzenia dzieła sztuki, wysokim poziomem umiejętności opisu kompozycji, kolorystyki, faktury z indywidualnymi spostrzeżeniami. Uczennica pracowała pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Gratulacje!
Prace konkursowe oceniali: Pani Iwona Mohl – przewodnicząca jury, historyk sztuki, wicedyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Pani dr hab. Anna Gomóła z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, Pani Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Pani Magdalena Wiącek – dyrektor Szkoły Języków Obcych Goldenlingua w Bytomiu.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, a najlepsze prace ukazały się w tomie pokonkursowym. Podsumowując spotkanie, organizatorzy podziękowali za trud włożony w odkrywanie tajemnic tkwiących w obrazie. Zwrócili uwagę na to, że świadome widzenie i rozumienie dzieła sztuki to klucz do zrozumienia otaczającego nas świata, w którym obraz, jako jeden ze środków przekazu, pełni główną rolę.