• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Konkurs „Śladami polskich pisarzy i poetów” zakończony!

W dniu 8 kwietnia Pani Alicja Kabiesz i Pan Waldemar Kilar zorganizowali finał VIII Konkursu Literackiego „Śladami polskich pisarzy i poetów”. W tym roku szkolnym uczestnicy mieli obowiązek zaznajomić się z dorobkiem artystycznym Marii Konopnickiej (w 2010 roku obchodziliśmy 100. rocznicę jej śmierci).

Uczestnicy podczas II etapu mieli za zadanie zredagować wypowiedzi na kanwie dzieł pisarki. Należało stworzyć wpis do kroniki rodzinnej o pogromie Żydów (na podstawie „Mendla Gdańskiego”), zaapelować o podjęcie walki zbrojnej przeciwko zaborcom (w oparciu o „Rotę”), napisać list do cierpiącej matki po stracie syna (w świetle utworu „Dym”), zredagować w stylu ironiczno – sarkastycznym informację prasową o licytacji starców w Hottingen („Miłosierdzie gminy”) i stworzyć zawiadomienie o zwołaniu zebrania w celu poprawy życia najuboższych mieszkańców Powiśla (na podstawie „Naszej szkapy”).

Wszystkie formy wypowiedzi miały charakter twórczy i wymagały podjęcia przez uczestników wysiłku intelektualnego, wykazania się nie lada umiejętnościami literackimi oraz zdolnościami redakcyjnymi.

Ostatecznie 1. miejsce zajęła Katarzyna Uliasz z Wróblika Szlacheckiego (opiekunem uczennicy jest Pani Aldona Konieczny), 2. miejsce zdobyła Olga Panaś z Rymanowa, którą do konkursu przygotowywała Pani Ewelina Górowska, natomiast 3. lokatę ex aequo przyznano Aleksandrze Czyż i Joannie Jabłońskiej (obie z Wróblika Szlacheckiego). Tuż za podium znaleźli się: Maciej Głowacki z klasy IIIa, Marta Sołtysik i Zuzanna Śliwka (obie z klasy Ia).

Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez burmistrza gminy Rymanów Pana Wojciecha Farbańca.

Podczas gali podsumowującej konkurs Pan dyrektor Paweł Kinelski podziękował organizatorom, opiekunom i jurorom za trud pracy, wyraził uznanie za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rozwoju pasji i zainteresowań młodzieży. Natomiast reprezentujący burmistrza jego zastępca Pan Jan Materniak pochwalił nieszablonowy, śmiały i ambitny pomysł organizowania konkursów literackich. Uczestnikom pogratulował ogromnej wiedzy, docenił także trud pracy dydaktycznej nauczycieli, powołując się na słowa Alberta Einsteina, który uważał, że „osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa, lecz pracą i wysiłkiem własnym”.

Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową oraz rozmowami w kuluarach.