• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Antonina Ruchalska wśród najlepszych oratorów w Polsce

Dnia 8 lutego w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie odbył się finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla upamiętnienia życia i dokonań artystycznych Czesława Miłosza. Organizatorem było Gimnazjum nr 19 w Lublinie, a honorowy patronat nad konkursem objęło Lubelskie Kuratorium Oświaty. W gronie wyłonionych 18 finalistów z całego kraju znalazła się Antonina Ruchalska z klasy IIIa.

Podczas I etapu Antonina Ruchalska dokonała analizy porównawczej dwóch wierszy Miłoszowskich: „Piosenka o końcu świata” oraz „Ogrodnik”. Jej wysokie kompetencje redakcyjne oraz krytyczno – literackie spowodowały, że wypowiedź, opatrzona tytułem „Od nas zależy, co w dziełach widzimy”, została doceniona przez jury, które zakwalifikowało uczennicę do finału.

W trakcie finałowej rozgrywki Antonina wygłosiła orację na następujący temat: „Miarą popularności poety jest fascynacja jego dorobkiem”. Mimo że nie zajęła czołowej lokaty, to jednak obecność w gronie najlepszych w kraju nobilituje. Gratulujemy sukcesu i tytułu finalisty w prestiżowym konkursie. Uczennica pracowała pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara.

Popisy oratorskie oceniało jury w składzie:

·         mgr Ewa Łoś – kierownik i starszy kustosz muzeum Józefa Czechowicza,
·         dr Iwona Morawska – pracownik naukowy UMCS,
·         mgr Alicja Jahołkowska – poetka, nauczycielka języka polskiego,
·         mgr Waldemar Michalski – krytyk literacki, poeta, autor antologii poetów lubelskich.

Konkursy literackie stały się tradycją Gimnazjum nr 19, które nosi imię lubelskiego poety Józefa Czechowicza. Od 12 lat bohaterami kolejnych edycji są wybitni Polacy – artyści, twórcy kultury wybrani na Patrona Roku. Rok 2011 uchwałą Konferencji Generalnej UNESCO oraz uchwałą Sejmu RP stał się Rokiem Czesława Miłosza.