Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia„Temu, kto nie zna matematyki, trudno jest spostrzec głębokie piękno przyrody”.
R. Feynman

Co roku jesienią obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach, natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Tradycyjnie już, w to światowe wydarzenie włączyła się nasza szkoła w dniu 18 listopada 2024 roku. Tegoroczne obchody święta Królowej Nauk były wyjątkowo huczne: mogliśmy sprawdzić swoją (i nie tylko!) znajomość tabliczki mnożenia, pograć w różnego rodzaju gry matematyczne, ale także skosztować ciast, ciasteczek, gofrów i innych pyszności przygotowanych przez piątoklasistów.

Jesienne nastroje w 2bPaździernik i listopad upłynęły w klasie 2b pod hasłem „Jesienne nastroje”. Częste spacery na świeżym powietrzu w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, pozwoliły doszukiwać się barw, które odzwierciedlały się w naszych pracach plastycznych. Uczniowie tworzyli grzybki, sowy z kasztanów, zdobili dynie, wykonali piękny jesienny obraz z szyszek, zakładki z liści i kwiatów, latawce oraz jesienne lampiony, Panią Jesień na huśtawce. Mieli okazję do zaprojektowania i ozdobienia jesiennego okna, przez które świat wydawał się piękniejszy i barwniejszy. Każda z prac wykorzystywała inną technikę wykonania. Nie obyło się bez zajęć kulinarnych: „Śniadanie nie musi być nudne” – dzieci przygotowały zdrowe sałatki w różnych wariantach smakowych. Taki rodzaj zajęć jest wspaniałą podstawą, aby przybliżać dzieciom zasady zdrowego odżywiania. Jesienna pogoda niesie ze sobą częste infekcje zdrowotne, dlatego chętnie brały udział w pogadankach na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego stylu życia i nieodpowiedniej diety.

Klasa 2b

Podkarpacki Konkurs „Literatura i dzieci” – eliminacje gminneW dniu 15 listopada 2024 roku, w kinie „Sokół” w Rymanowie, odbyły się gminne eliminacje Podkarpackiego Konkursu „Literatura i dzieci”, którego inicjatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”. Konkurs rozgrywany jest w dwóch grupach wiekowych – klasy 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej. Podczas eliminacji uczestnicy prezentowali jeden utwór wybitnego autora w kategorii recytacja lub piosenka. W konkursie sukcesy odnieśli uczniowie klasy 3a naszej szkoły. W kategorii recytacja - Igor Maśnik zdobył nominację do etapu rejonowego, natomiast Lena Karaś i Jan Jaworski uzyskali wyróżnienia. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a pracowali pod kierunkiem Pani Urszuli Koźmy.
Dyplomy za udział w konkursie otrzymali: Maria Czado i Kamila Siręga – uczennice klasy 2a, podopieczne Pani Klaudyny Trygar-Kubusiak, Julia Czerniec, Anna Puchalik, Aleksandra Skubel, Milena Szwarc, Adam Wołczański – uczniowie klasy 2b, podopieczni Pani Moniki Rygiel oraz Natalia Cimaj i Emil Kałwik z klasy 3a. Gratulujemy nagrodzonym i uczestnikom!

Szkoło Pomóż i TyZespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej cyklicznie uczestniczy w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty” organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych, organizacji pozarządowej prowadzącej działalność non-profit w sferze pożytku publicznego. Podopieczni fundacji pochodzą z terenu całej Polski i są to głównie dzieci.
W bieżącym roku szkolnym zebraliśmy 260 złotych, które pomogą w sfinansowaniu zakupu skutera elektrycznego dla Kacpra, dwunastoletniego chłopca poruszającego się na wózku inwalidzkim. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Samorząd Uczniowski

Świętokrzyski Turniej Judo „Dla Niepodległej”W sobotę 9 listopada 2024 roku w gminie Nowiny, niedaleko Kielc odbył się 34. Świętokrzyski Turniej Judo „Dla Niepodległej” zorganizowany przez tamtejszy klub UKS Judo Noko, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Nowiny. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter, ponieważ zgromadziło utalentowanych młodych judoków z całego regionu, którzy na macie oddali hołd naszej Ojczyźnie.
Miło nam poinformować, że wśród zawodników znalazła się uczennica naszej szkoły, Amelia Bolanowska z klasy 4b, która reprezentowała krośnieński klub sportowy UKS „Piętnastka”. Jeszcze milszą wiadomością jest fakt, że Amelka, podopieczna trenera Grzegorza Morawskiego, wywalczyła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej! Brawo!
Gratulujemy naszej judoczce i życzymy dalszych sukcesów!
(fot. UKS Piętnastka Krosno)

Narodowe Święto Niepodległości„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.
Seneka Młodszy

W dniu 8 listopada 2024 roku uczniowie klas ósmych zaprezentowali szkolnej publiczności – dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom – ciekawy program poetycko – muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości pn. „Szli, by walczyć o swój dom”. Składał się on nie tylko z trafnie dobranych pieśni patriotycznych, nienagannych recytacji poezji, ale także prezentacji choreograficznych, w tym układu mażoretek z pałeczkami.
Widowisko rozpoczęło się od wprowadzenia na scenę pocztu sztandarowego i chóralnego wykonania „Mazurka Dąbrowskiego”. Ta podniosła chwila miała charakter symboliczny: młode pokolenie Polaków złożyło hołd swym przodkom, którzy ponad sto lat temu złożyli ofiarę ze swego życia, ażeby wskrzesić niepodległą Polskę.