Bajkowy dzień w kinie

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada - w dzień urodzin jednego z największych twórców filmowych adaptacji bajek – Walta Disneya. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym roku dzieci nie zamieniały się w swych ulubionych bohaterów, ale obejrzały „komedię, aż strach” o zabawnych, niesamowitych perypetiach rodziny Sielskich, która wybrała się na bal przebierańców, aby wspólnie i wesoło spędzić czas. Członkowie rodziny wypożyczają niesamowite stroje: mumii, wilkołaka, Frankensteina, wampirzycy, ale po rzuceniu klątwy przez Wiedźmę nie mogą się ich pozbyć i stają się „potworną rodzinką”. Muszą zjednoczyć się i wspólnymi siłami ocalić świat przed hrabią Draculą. Wzajemne wsparcie, szacunek, miłość pomagają im pokonać zło.
Uczniowie klas 0 – 3 obejrzeli animowaną komedię „Potworna rodzinka” w kinie „Helios” w Krośnie. Przed seansem animatorka przybliżyła i objaśniła dzieciom, na czym polega magia kina, gdzie wszystko może się zdarzyć i przeprowadziła quiz o fikcyjnych postaciach bajkowych. W czasie seansu w sali kinowej panowała cisza, wszyscy z zapartym tchem śledzili losy filmowych bohaterów, a czasem rozlegały się śmiechy, bo humorystycznych momentów było sporo.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania różnorodnych zainteresowań dzieci i pokazania jak można spędzać wolny czas. Wartościowe książki, filmy kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, uczą wrażliwości estetycznej, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Wyjazd do kina był też okazją do poznania nowego miejsca i kształtowania nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.