Uroczysta akademiaDnia 30 kwietnia 2025 odbyła się uroczysta akademia z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami. Uczniowie klas siódmych z dwoma uczniami klasy 5a i 3a zaprezentowali ciekawy program poetycko-muzyczny pn. „My spod znaku orła i flagi biało-czerwonej”.
Akademia rozpoczęła się od piosenki pt. „Moja ojczyzna” w wykonaniu uczniów klasy 7b. Następnie narratorzy Hubert Bednarski i Wiktoria Dereniowska pokrótce przedstawili czym jest dla nas uczniów nasz „zamknięty świat” mając na myśli szkołę i Polskę – naszą ojczyznę. W dalszej części uroczyście wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn narodowy.
Następnie narratorzy przybliżyli uczestnikom historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, która miała zreformować ustrój Rzeczpospolitej oraz wzmocnić jej pozycję w trudnych czasach końca XVIII wieku. Podczas akademii wysłuchano wiersza „Dniu 3 Maja” w wykonaniu Sandry Franków będącego darem wdzięczności za dar Konstytucji, szacunku do przeszłości i pamięci którą winniśmy przeszłym pokoleniom.

W dalszej części wysłuchaliśmy także pieśni „Pytasz mnie”, w której jest mowa o więzi z krajem, szacunku do krajobrazu oraz wdzięczności do dorobku naszych przodków w brawurowym wykonaniu Alana Fornala z klasy 5a. Natomiast Anna Nowotarska z klasy 7b w pełnej ekspresji interpretacji przedstawiła nam wiersz pt. „Trzeci Maj”, w którym zgoda jest wielkim przesłaniem dla wszystkich. Zaś Julia Urbanik uczennica klasy 7b w piosence „Ja to mam szczęście” w pełnym przejęcia występie przedstawiła zebranym swoje uczucia na temat życia w kraju, w którym przyszło jej żyć – mając na myśli Polskę.
Szczególne poruszenie wzbudziła oryginalna inscenizacja, w której dzieci Nadia Puchta i Igor Maśnik wcieliły się w rolę matki i synka rozmawiających o tym, czym jest przysięga, obietnica i zgoda oraz jak należy tych rzeczy dotrzymywać. Następnie uczniowie klas 7 starali wyjaśnić wszystkim czym są pojęcia Wolność – Naród – Ojczyzna tak jak je rozumieli nasi przodkowie. W dalszej części Milena Ostrowska z klasy 7b w sposób nostalgiczny zaśpiewała pieśń „Ojczyzna”, wyrażając pełny zachwyt nad Polską, jej historią i wybitnymi ludźmi, którzy ją tworzyli. Kończąc występ narratorzy przybliżyli uczestnikom uroczystości obraz Jana Matejki „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”, którego reprodukcja znajdowała się w centralnym miejscu na scenie .
Uroczystość przebiegła w atmosferze dumy narodowej i głębokiego szacunku do historii. Była to niezapomniana lekcja historii, ale też wzruszające przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Na zakończenie głos zabrał Pan dyrektor Piotr Cisek, który podziękował uczestnikom za występ, nauczycielom Pani Annie Bałuce, Pani Alicji Szymanowskiej, Panu Bogusławowi Malinowskiemu, Panu Józefowi Krzysztyńskiemu i Pani Agnieszce Kwolek-Śliwce za przygotowanie akademii. W krótkiej mowie okolicznościowej nawiązał do wydarzeń poprzedzających fakt uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wkładowi wszystkich Polaków, którzy się do tego przyczynili oraz nadmienił, że mamy moralny obowiązek pamiętać o wydarzeniach tamtych chwil, które starały się utrzymać Rzeczpospolitą w gronie państw europejskich. Nadmienił, że w obecnej sytuacji na świecie, w chwili zagrożenia niepewną przyszłością, należy szczególnie doceniać i dbać o takie wartości jak wolność, niepodległość i poczucie odrębności narodowej oraz pamięć o tym co minęło.