Egzamin ósmoklasisty „Uczyć się to nic innego jak przypominać sobie”.

Cyceron

W dniach 13-15 maja 2025 roku uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2025 roku do egzaminu zostało zgłoszonych niemal 355 tys. uczniów z ponad 12850 szkół. W blisko 4 tys. placówek do egzaminu przystępowali również uczniowie z Ukrainy.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego został podzielony na dwie części. Pierwsza część koncentrowała się wokół analizy tekstów. Były to: fragment powieści „Chłopcy z Palcu Broni” węgierskiego pisarza Ferenca Molnara i tekst popularnonaukowy „Czy jesteś przyjacielem?” Anny Vivarelli.

Druga część arkusza polegała na zredagowaniu formy użytkowej (ogłoszenie na temat organizowanego castingu do spektaklu teatralnego) i dłuższej pracy pisemnej. Do wyboru uczniowie mieli dwie formy. W przemówieniu mówca, używając środków retorycznych, miał przekonać słuchaczy do tego, że przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery. Natomiast autorzy opowiadania mieli skupić się na ukazaniu relacji z bohaterem literackim, który dokonał czynu godnego podziwu.
Arkusz egzaminacyjny z matematyki sprawdzał umiejętności rachunkowe uczniów (rozumienie i zastosowanie operacji arytmetycznych, algebraicznych, procentów, ułamków), wykorzystywania informacji na podstawie odczytywania danych z wykresów i tabel, a także rozumowania i argumentacji (zadania na dowodzenie i wnioskowanie). Należało wykazać się również umiejętnością interpretowania reprezentacji matematycznych.
Arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego obejmował umiejętności w zakresie słuchania, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych, reagowania językowego oraz tworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej (e-mail do kolegi na temat zagranicznej wycieczki szkolnej). Zadania obejmowały również rozumienie funkcji językowych i znajomość słownictwa oraz struktur gramatycznych.
Trzymamy kciuki za naszych ósmoklasistów! Prace zostaną poprawione przez egzaminatorów, powołanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wyniki, które stanowić będą przepustkę do wybranych szkół średnich, poznamy 4 lipca br. Powodzenia!