„Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła”.
Janusz Korczak
W dniu 1 września 2025 roku po zasłużonych wakacjach mszą świętą w kościele w Rymanowie-Zdroju rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W wygłoszonym do młodzieży i kadry pedagogicznej kazaniu ksiądz proboszcz Marek Zajdel zwrócił uwagę na fakt, że kolejny rok szkolny to nowy etap edukacyjnej podróży, który stawia przed nami nowe wyzwania, ale jest też nową szansą. Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę. To przestrzeń, w której Bóg działa również przez codzienność. Duchowny zaapelował do zebranych, by kierowali się w życiu słowami świętego Pawła z Listu do Kolosan: „Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi”. Miał na uwadze to, by stale się rozwijać, poszerzać swe horyzonty myślowe, cieszyć się życiem, być zawsze sobą i mieć świadomość tego, że nigdy nie jest się osamotnionym. Ta mądra życiowa dewiza zapadła nam głęboko w pamięci.
Dalsza część uroczystości rozpoczęła się w gmachu Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej. W nastrój dostojeństwa i powagi została wprowadzona publiczność z chwilą wejścia pocztu sztandarowego, którego obecność zawsze podkreśla szczególny charakter, ponieważ jest symbolem tradycji i historii. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Pan dyrektor Piotr Cisek, który powitał wszystkich zgromadzonych: uczniów, nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim: księdza proboszcza Marka Zajdla, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Rymanowie – Pana Tomasza Rajnika oraz przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Justynę Penar. Gromkimi brawami przywitano nowych pracowników szkoły. Z dniem 1 września pracę rozpoczęła Pani Gabriela Kozner-Frydrych – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Pani Ewelina Szeliga – szkolny psycholog oraz Pani Izabela Folta – sekretarka.
W mowie okolicznościowej, skierowanej do społeczności szkolnej, Pan dyrektor podkreślił, iż rok szkolny to czas zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, budowania relacji. Życzył wychowankom, by z odwagą podejmowali nowe wyzwania, nie bali się pytać, szukać i próbować. Z kolei nauczycielom podziękował za zaangażowanie, profesjonalizm i pasję, a rodzicom – za zaufanie, dobrą współpracę i wzajemne zrozumienie.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę podczas drugiej wojny światowej. Dlatego delegacja młodzieży zapaliła znicze pod tablicą, wmurowaną we frontową ścianę budynku, upamiętniającą ofiary hitlerowskiego reżimu. Uroczystość została zwieńczona spotkaniami z wychowawcami klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego to zawsze wyjątkowy moment – pełen emocji, nadziei i nowych postanowień. Dlatego życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nauce, odkrywania pasji i radości ze zdobywania wiedzy, nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi – satysfakcji z pracy, cierpliwości i wytrwałości w codziennych obowiązkach, a rodzicom – dumy z osiągnięć dzieci i owocnej współpracy z naszą szkołą.
