10. kwietnia, w zimny i wietrzny czwartkowy poranek czwartoklasiści uczestniczący w projekcie Aktywni Błękitni wyruszyli na wycieczkę autokarową. Wyjazd nie był daleki, ale bogaty w atrakcje. Program organizowany przez Wody Polskie ma za zadanie łączyć teorię z praktyką, aby pokazać jak ważna jest woda w życiu człowieka, dlatego też pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem była „Zapora Besko” w Sieniawie. Pani Katarzyna Wesoły – kierownik zapory, przybliżyła historię powstania obiektu, zasadę działania oraz funkcje zbiornika (przeciwpowodziową, retencyjną, zaopatrzeniową i rekreacyjną). Dowiedzieliśmy się, że w korpusie zapory znajdują się pompownia i ujęcia wody do celów komunalnych m.in. dla Rymanowa i okolic oraz, że przy zaporze funkcjonuje mała elektrownia wodna produkująca prąd na własne potrzeby. Duże wrażenie wywarł na każdym z nas spacer we wnętrzu zapory, która ma 174 metry długości i 38 metrów wysokości.
W dniu 8 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Wróbliku Szlacheckim odbył się XX Gminny Konkurs Ortograficzny skierowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 21 uczestników. MISTRZEM ORTOGRAFII została Natalia Cimaj – uczennica klasy 3a naszej szkoły, która wykazała się doskonałą znajomością zasad polskiej pisowni. Wielkie gratulacje dla Natalii!
Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe z rąk Burmistrza Gminy Rymanów, Pana Grzegorza Wołczańskiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej we Wróbliku Szlacheckim, Pani Katarzyny Jabłońskiej. Miłą niespodzianką dla nauczycieli – opiekunów okazał się wielkanocny upominek wręczony przez organizatorów wydarzenia. Uroczystość uświetniono inscenizacją bajki pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły.
Uczennicę do konkursu przygotowywała nauczycielka - Pani Urszula Koźma.
W dniu 7 kwietnia 2025 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły wybrali się na wyjątkową wycieczkę integracyjną do Rzeszowa. Celem wyjazdu była wspólna zabawa, rozwijanie współpracy w grupie oraz budowanie relacji w przyjaznej atmosferze.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Escape Roomie w pokojach Magia Hogwartu, Czarna Perła, Pokój Czarownicy, Czarna Dziura, Pokój Komendanta , gdzie uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, musieli rozwiązywać zagadki i łamać szyfry, aby wydostać się z zamkniętych pomieszczeń. Każdy pokój miał inny temat i stopień trudności, co pozwoliło dzieciom sprawdzić swoje umiejętności logicznego myślenia, komunikacji oraz pracy zespołowej. Zabawa dostarczyła mnóstwo emocji i satysfakcji z osiągniętego celu.
Po intelektualnym wysiłku przyszedł czas na aktywny relaks – uczniowie udali się do FlyParku, popularnego parku trampolin w Rzeszowie.
W sobotę, 5. kwietnia 2025 roku w Jaśle odbyły się Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Judo zorganizowane przez klub ASW Judo Jasło.
Do rywalizacji stanęło 150 zawodników reprezentujących 10 podkarpackich klubów judo. Jedną z uczestniczek Mistrzostw była Amelia Bolanowska, z klasy 4b. Z dumą możemy ogłosić, że Amelka, trenująca w krośnieńskim klubie UKS „Piętnastka”, wywalczyła pierwsze miejsce w swojej kategorii!
Brawo! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Foto: UKS Piętnastka Krosno
„Bez logistyki wszystko jest niczym”.
generał Norman Schwarzkopf
dowódca operacji „Pustynna burza”
Dnia 4 kwietnia 2025 roku w krośnieńskiej „Naftówce” miała miejsce VII już edycja konkursu logistycznego dla uczniów szkół podstawowych pt. „LOGISTYKA BEZ TAJEMNIC”. Głównym celem konkursu jest pobudzanie i rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań tematyką logistyczną. W tym roku tematem przewodnim konkursu była LOGISTYKA MAGAZYNOWA.
Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczniowie zmagali się z testem wiedzy logistycznej, a w drugim, mającym charakter konkurencji grupowej – uczestniczyli w symulacji zadania transportowo-magazynowego oraz formowaniu paletowej jednostki ładunkowej.
W dniu 3 kwietnia 2025 roku ósmoklasiści pod opieką Pań: Bernadety Michnowicz i Izabeli Porcek, uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Posadzie Górnej w ramach konkursu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”. Warsztaty te, były trzecim wydarzeniem, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, wykonanym w ramach projektu realizowanego przez GBP w Rymanowie filia w Posadzie Górnej we współpracy z Fundacją PVE Dobra Energia.
Tego dnia Panie: Dorota Gazda – bibliotekarka GBP w Posadzie Górnej oraz Dorota Mróz – przedstawicielka nieformalnej grupy PRZYRODOmaniacy, przeprowadziły stacjonarną lekcję ekologii w budynku ZSP w Posadzie Górnej, mającą na celu przygotowanie uczestników do pracy w terenie. Następnie wszyscy zebrani wyposażeni w niezbędną wiedzę i akcesoria naukowe wyruszyli w kierunku Rymanowa-Zdroju. Celem zajęć było dokonanie obserwacji oraz pomiarów czystości powietrza i wody w rzece Tabor.
Strona 39 z 57
