Społeczność naszej szkoły zjednoczyła siły, aby pomóc Kacprowi Dziuganowi w walce z nowotworem złośliwym. Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniężną, która spotkała się z ogromnym odzewem uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się ósmoklasiści, organizując kiermasz charytatywny. Łącznie zebrano 2750 zł, które zostały przekazane Fundacji Siepomaga.
Razem pokazaliśmy, że współpraca jest fundamentem udanej akcji charytatywnej. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i wsparli zbiórkę!
Samorząd Uczniowski
„Nauka umacnia wrodzoną siłę”.
Horacy
W dniu 16 stycznia 2026 roku poznaliśmy wyniki 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Humanistycznego „Alfik”, do którego przystąpili wszyscy startujący uczniowie w Polsce z klas 1-8 ze szkół podstawowych 10 grudnia ubiegłego roku. Konkurs ten jest organizowany corocznie przez firmę edukacyjną Łowcy Talentów – JERSZ i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów w całym kraju. Ma formę testu jednokrotnego wyboru, który sprawdza wiedzę z różnych obszarów humanistycznych takich jak: język polski, literatura, kultura języka polskiego.
Głównymi celami turnieju wiedzy są: promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego, rozwijanie zainteresowań oraz kompetencji osobistych uczniów, motywowanie do samodzielnego i twórczego myślenia oraz podejmowania intelektualnych wyzwań, diagnoza potencjału i odkrywanie talentów uczestników. Konkurs jest szeroko wykorzystywany przez nauczycieli jako inspiracja do pogłębiania wiedzy i twórczej pracy uczniów oraz jako możliwość sprawdzenia się w rywalizacji ogólnopolskiej.
W dniu 16 stycznia 2026 roku uczniowie klasy 4a w ramach lekcji przyrody rozpoczęli przygotowania do „Ptasiej Godzinki”, inicjatywy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków mającej na celu monitorowanie liczebności i różnorodności ptaków naszego kraju.
Głównym zadaniem czwartoklasistów było nauczenie się sprawnego posługiwania lornetkami oraz rozpoznawania najpopularniejszych gatunków ptaków zimujących w pobliżu szkoły. Mimo mroźnej aury, przyroda nie zawiodła. Podczas spaceru wzdłuż niewielkiego odcinka rzeki Tabor, młodym obserwatorom udało się dostrzec ruchliwe sikory, niewielkie stado wróbli głośno debatujących w przydrożnych krzewach, ciekawskie kosy a nawet sójkę, której błękitne pióra wyróżniały się na tle zimowych szarości. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że w ptasich obserwacjach najważniejsza jest cisza i uważność. Wsparcia merytorycznego w czasie tej niezwykłej lekcji terenowej udzieliła Pani Dorota Mróz, przedstawicielka PRZYRODOmaniaków, zespołu przyrodników promujących ochronę przyrody oraz spędzanie wolnego czasu na łonie natury.
„Jeżeli chcecie uczcić pamięć moją, dzieci moje, kochajcie się między sobą. Co bądź by was rozdzielało, łatwiej wam będzie przejść przez to ciężkie życie i duszę moją tym uradujecie na tamtym świecie, że służycie jedno drugiemu”.
Anna z Działyńskich Potocka
W dniu 15 stycznia 2026 roku w holu głównym szkoły została otwarta wystawa, przygotowana przez Panią Annę Bałukę i Pana Waldemara Kilara, poświęcona Patronce szkoły – Annie z Działyńskich Potockiej w 100-lecie jej śmierci.
Anna z Działyńskich Potocka (1846-1926) – polska właścicielka dóbr, działaczka społeczna i oświatowa, współzałożycielka uzdrowiska Rymanów-Zdrój – od 2001 roku jest Patronką Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej. Pozostawiła trwały ślad, pracując na rzecz Galicji.
Uczniowie z klasy 3b naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym pt. „Dobra AURA włącza EKOmyślenie”. Konkurs polegał na napisaniu autorskiego tekstu oraz amatorskim nagraniu piosenki o tematyce ekologicznej. Prace konkursowe powstawały na podstawie otrzymanych materiałów, obejmujących określoną tematykę oraz słowa kluczowe, które należało zawrzeć w tekście piosenki.
Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz odpadami opakowaniowymi. Organizatorami konkursu byli AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz AURAEKO BATERPAK Organizacja Odzysku Opakowań.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b: Adam Wołczański, Julia Czerniec, Milena Szwarc, Aleksandra Skubel oraz Anna Puchalik. Za swoje zaangażowanie, kreatywność i wysoki poziom artystyczny uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. Udział w konkursie był dla uczniów cennym doświadczeniem, rozwijającym ich świadomość ekologiczną, kreatywność oraz umiejętność pracy zespołowej.
Strona 19 z 57

