• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Otwarcie wystawy poświęconej Komisji Edukacji Narodowej

„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych”.

Konfucjusz

W dniu 9 października 2023 roku została otwarta wystawa tematyczna „Dziedzictwo Komisji Edukacji Narodowej”, przygotowana przez Panią Annę Bałukę i Pana Waldemara Kilara. Okazją ku temu było świętowanie 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, która pracowała w latach 1773-1794. Było to pierwsze ministerstwo oświaty, organ państwowy o pełnej autonomii prawnej, a od 1776 roku także materialnej, niezależnej od monarchy. Działalność KEN-u była przełomowa dla polskiej oświaty, gdyż wskutek reform wprowadzono nowoczesne programy nauczania, napisano szereg podręczników, których treści służyły uczniom nawet w czasach zaborów, po raz pierwszy stworzono polską terminologię naukową takich dziedzin jak: fizyka, matematyka, chemia, logika, gramatyka, umożliwiono kształcenie dziewcząt, wreszcie rozpoczęto nauczanie przedmiotów w języku polskim, a zakazano po łacinie.

W gablocie zgromadzono liczne publikacje poświęcone działalności Komisji Edukacji Narodowej oraz Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, powołanego w 1775 roku do opracowania programów i podręczników szkolnych zgodnych z nowym programem edukacyjnym. Całość dopełniły portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, za którego rządów utworzono KEN, biskupa wileńskiego Ignacego Jakuba Massalskiego i biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego – prezesów KEN-u, a także Hugona Kołłątaja, reformatora Akademii Krakowskiej. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć fotokopie kart tytułowych podręczników, w tym „Gramatyki dla szkół narodowych” Onufrego Kopczyńskiego.
Działalność Komisji Edukacji Narodowej stanowiła największe osiągnięcie kulturalne Polski doby oświecenia. Z jej dziedzictwa czerpały kolejne pokolenia. Władza oświatowa skupiła ludzi utalentowanych i oddanych sprawie reform. Wpłynęła na kształtowanie świadomości obywatelskiej i narodowej młodego pokolenia. Tegoroczny jubileusz stał się okazją do przypomnienia i upamiętnienia dziedzictwa edukacji czasów stanisławowskich.