• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Pamiętamy…

„Minuta ciszy po umarłych czasem do późnej nocy trwa”.

Wisława Szymborska

W dniu 1 listopada 2023 roku, gdy będziemy odwiedzać groby swych bliskich, pamiętajmy o nauczycielach, pedagogach i wychowawcach ze Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej, którzy byli dla nas mistrzami i przewodnikami po ścieżkach intelektualnych i życiowych poszukiwań. Ich zasługi na polu edukacji były ogromne. W ciągu dziesięcioleci kształcili i wychowywali pokolenia młodych ludzi z Posady Górnej i Rymanowa-Zdroju. Nie szczędzili sił i trudu, krzewiąc najpiękniejsze humanistyczne wartości. Sami wielokrotnie dawali świadectwo swej odwagi, bezkompromisowości myślenia i altruizmu. Zawdzięczamy im skarb najcenniejszy: wykształcenie. Dzięki swoim niezwykłym osiągnięciom pamięć o nich pozostanie zawsze żywa.

Oto oni:
Jadwiga Królicka-Zielińska (1912-1983) – nauczycielka biologii i zoologii, kierownik szkoły,
Michał Królicki (1903-1992) – nauczyciel matematyki w klasach młodszych,
Stanisław Penar (1930-1992) – nauczyciel muzyki,
Florian Lalek (1927-1996) – nauczyciel fizyki i chemii, dyrektor szkoły,
Augustyn Walczak (1957-2001) – nauczyciel języka polskiego,
Helena Myszkal (1940-2005) – nauczycielka matematyki,
Helena Iwanowska (1936-2006) – nauczycielka nauczania początkowego,
Edward Piotrowski (1947-2010) – nauczyciel muzyki, dyrektor szkoły,
Bernadetta Czado (1957-2010) – nauczycielka matematyki,
Stanisława Lalek (1926-2013) – nauczycielka historii i języka polskiego,
ks. Franciszek Penar (1924-2013) – katecheta,
Jan Gliściak (1938-2017) – nauczyciel matematyki, dyrektor szkoły,
Maria Lorenc (1932-2019) – nauczycielka nauczania początkowego.

Cześć ich pamięci!