• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

„RPA – cały świat w jednym państwie”

„Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”.

Ryszard Kapuściński

W dniu 4 lutego 2013 roku podróżnik Samuel Kempski opowiedział uczniom o Republice Południowej Afryki, najdalej na południe wysuniętym państwie na kontynencie afrykańskim, z trzech stron otoczonym przez ocean. Jego prezentacja „RPA – cały świat w jednym państwie” wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród audytorium – uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Dowiedzieliśmy się, że dzisiejsza Republika Południowej Afryki jest krajem wielokulturowym, w którym zwyczaje i normy społeczne różnią się w zależności od regionu i struktury społecznej. Pan podróżnik opowiedział o spotkaniu z Zulusami, rdzennymi mieszkańcami tego zakątka Ziemi, o wielu nieprzewidywalnych splotach wydarzeń, mrożących krew w żyłach i zabawnych historiach. Na swej drodze napotkał poszukiwaczy diamentów, którzy właśnie tu szukali swego szczęścia i odmiany losu.

Podziwialiśmy fotografie przedstawiające plantacje pinii i eukaliptusów, piękne wodospady wokół Sabie, Kanion Golden Gate, stworzony przez naturę z piaskowca w kolorze złota Afryki. Zaciekawiła nas informacja, że właśnie w RPA w Bloemfontein, zwanym „Miastem Róż”, w 1892 roku urodził się twórca „Władcy Pierścieni” – John Ronald Reuel Tolkien.
Spotkanie z Samuelem Kempskim zakończyła sesja pytań, która była dobitnym potwierdzeniem tego, iż prelekcja, okraszona setkami wspaniałych zdjęć, prezentujących bogactwo kulturowe i krajobrazowe afrykańskiej ziemi, spodobała się młodzieży, dostarczając jej wielu wrażeń i przeżyć.