• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Jan i Karol Juraszowie wśród laureatów Konkursu Historycznego „Droga Polaków do demokracji. Z dziejów Polski 1944-2004”

„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga,
Łam, czego rozum nie złamie”.

Adam Mickiewicz

W dniu 4 czerwca 2014 roku, w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, uznawanych za symboliczny początek demokracji w Polsce, został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Droga Polaków do demokracji. Z dziejów Polski 1944-2004”. Organizatorem turnieju wiedzy było Stowarzyszenie Edukacyjno – Kulturalne „My” w Miejscu Piastowym we współpracy z Publicznym Gimnazjum i Gminnym Ośrodkiem Kultury.
W konkursie, który był adresowany do młodzieży gimnazjalnej z powiatu krośnieńskiego, wystartowali – po uprzednim wyrażeniu zgody przez organizatorów – Jan i Karol Juraszowie z klasy 5a. Mimo że byli najmłodszymi uczestnikami konkursowych zmagań, to osiągnęli bardzo wysoki wynik. Ostatecznie zajęli 3. miejsce, niewiele ustępując najlepszym gimnazjalistom. Po raz kolejny udowodnili, że ambicją i pracą można mierzyć wysoko i sięgać po najwyższe cele.

Konkurs miał charakter interdyscyplinarny, składał się z 13 rund. Zadania obejmowały szeroką wiedzę historyczną. Pytano o przywódców ZSRR, czołowych komunistycznych polityków z czasów PRL-u, osiągnięcia ze świata nauki, kultury i sportu minionej epoki. Nie zabrakło pytań o stosunki na linii państwo – Kościół, strajki robotników w Poznaniu, Ursusie i na Wybrzeżu, powstanie „Solidarności” i stan wojenny.
Przedstawiamy wyniki końcowe najlepszych trzech zespołów:
1. Gimnazjum w Miejscu Piastowym   50p.
2. Gimnazjum nr 4 w Krośnie   44p.
3. Szkoła Podstawowa w Posadzie Górnej   42,5p.
Konkurs miał na celu nie tylko upamiętnienie 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce, ale także kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia. Konkursowi, który był jednym z elementów projektu „Świętujemy zwycięstwo demokracji w Miejscu Piastowym”, realizowanego w ramach programu „Równać szanse”, towarzyszyła ciekawa wystawa „Droga Polaków do demokracji”, eksponująca dorobek PRL-u.