• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zaproszenie do udziału w VI Wojewódzkim Konkursie Literackim „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”

„Czy wiesz, dlaczego mnie skazali? Bo odmówiłem współpracy z nimi”.

August Emil Fieldorf „Nil”

Zapraszamy uczniów klas 6-8 ze szkół podstawowych z Podkarpacia do udziału w VI Wojewódzkim Konkursie Literackim „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”. Tegoroczne hasło przewodnie konkursu brzmi: „O tych, którzy nie mają grobu”. Prace (oceniane odrębnie w dwu kategoriach dla poezji i prozy) należy przesłać w wersji papierowej na adres szkoły do dnia 26 stycznia 2024 roku oraz na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacja o wynikach zostanie opublikowana 26 lutego 2024 roku na stronie internetowej www.zspposada.pl, a uroczysta gala finałowa z udziałem laureatów odbędzie się 1 marca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Regulamin znajduje się TUTAJ. Czekamy na ciekawe teksty! Naprawdę warto!

Konkurs swym patronatem objął Podkarpacki Kurator Oświaty. Oznacza to, że laureat ma prawo ubiegać się o wpisanie swego osiągnięcia na świadectwie ukończenia szkoły, co skutkować będzie przyznaniem punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.
W tym roku zachęcamy do przypominania sylwetek niezłomnych żołnierzy, którzy w latach 1944-1963 nie zgadzali się na sowietyzację ojczyzny i słowem oraz czynem angażowali się we wskrzeszenie niepodległej Polski. Pragniemy upamiętnić tych bohaterów, którzy nie doczekali się godnego pochówku i których szczątków do dziś nie odnaleziono.
Historia zna wiele takich przykładów. Dość powiedzieć, że działacze IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasz Ciepliński „Pług”, Józef Batory „Argus”, Karol Chmiel „Grom”, Mieczysław Kawalec „Iza”, Adam Lazarowicz „Klamra”, Franciszek Błażej „Tadeusz”, Józef Rzepka „Krzysztof” – zostali zamordowani 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy przy Ścianie Śmierci w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce pogrzebania ich prochów pozostaje nieznane. Symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”. August Emil Fieldorf „Nil”, zastępca Komendanta Głównego Armii Krajowej, został skazany na karę śmierci. Ciała nie wydano rodzinie. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach wojskowych. Józef Kuraś „Ogień”, jeden z dowódców podziemia antykomunistycznego na Podhalu, wskutek obławy zorganizowanej na jego oddział próbował popełnić samobójstwo. Przewieziony do szpitala zmarł w Nowym Targu. Do dziś nie natrafiono na miejsce jego pochówku. Józef Czuchra „Orski”, dowódca Narodowej Organizacji Wojskowej na Rzeszowszczyźnie, zginął podczas brawurowej ucieczki podczas przesłuchania z siedziby UB w Rzeszowie. Jego ciała nie odnaleziono. Został symbolicznie upamiętniony na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie. Antoni Żubryd „Zuch”, dowódca oddziału partyzanckiego działającego w Sanoku i okolicach, został wraz z żoną Janiną skrytobójczo zamordowany przez ubeckiego agenta. Ich ciała przewieziono do więzienia na zamku w Rzeszowie i do dziś nie ustalono miejsca pochówku. Jest to zaledwie ułamek tragicznych losów żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Przypomnijmy współczesnemu światu sylwetki wyklętych przez komunistów żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli mimo wszystko i do dziś nie mają oni swoich grobów.

Organizatorzy konkursu
Anna Bałuka, Bernadeta Michnowicz, Klaudyna Trygar – Kubusiak, Waldemar Kilar