• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Mateusz Piwowar i Gabriela Smerecka wśród laureatów IV Powiatowego Konkursu Humanistycznego „Antyk – od słowa do dzieła”!

„Znajomość języków jest bramą do wiedzy”.

Roger Bacon

W dniu 17 czerwca 2019 roku w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie z okazji Święta Słowa odbyło się podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Humanistycznego „Antyk – od słowa do dzieła”. W kameralnej uroczystości wzięli udział: Mateusz Piwowar z klasy 7a i Gabriela Smerecka z klasy 7b wraz z ich opiekunem merytorycznym Panem Waldemarem Kilarem. Wydarzenie miało niezwykle bogatą i efektowną oprawę. Spotkanie otworzył Pan dyrektor Ryszard Józefczyk, który podkreślił siłę słowa w kontaktach międzyludzkich. Zaznaczył, że każdy powinien posługiwać się precyzyjnie językiem, dodając jednocześnie, że artyści słowa, czyli poeci i pisarze mają do spełnienia ważną misję – ich obowiązkiem jest utrwalać na piśmie ku potomności ulotność chwili.

Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Klein – Łokaj, inicjatorka i pomysłodawczyni konkursu wiedzy o antyku, adresowanego do uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjalistów z Krosna i okolic. Przypomniała, że w I etapie turnieju wystartowało łącznie 70 uczestników, a najlepsi z najlepszych awansowali do finałowych zmagań, które odbyły się 6 czerwca br.
W gronie finalistów znalazła się reprezentacja z Posady Górnej: Filip Cisek, Kamila Małek i Maria Różowicz (z klasy IIIB), Mateusz Piwowar z klasy 7a, a także Ernest Kopecki, Gabriela Smerecka, Stanisław Szczerba i Jan Telega (z klasy 7b). Uczniowie rozwiązywali arcytrudny test, na który złożyły się pytania z mitologii greckiej, historii sztuki starożytnego Rzymu oraz filozofii (Arystoteles, Sokrates). Po ocenie prac jury wyłoniło laureatów. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Mateusz Piwowar został laureatem 2. miejsca, a Gabriela Smerecka otrzymała wyróżnienie. W podniosłej atmosferze szkolnej biblioteki odebrali oni nagrody książkowe oraz okazjonalne dyplomy.
W dalszej części spotkania usłyszeliśmy ciekawy program artystyczny skomponowany wokół motywu słowa, przygotowany przez uczniów z I LO. Najpierw Martyna Jasina zaśpiewała sensualną pieśń Dawida Podsiadły „4:30”, spopularyzowaną dzięki filmowi „Kamienie na szaniec”. Niczym memento w pamięci słuchaczy zapadły słowa: „Oddałem wszystko, żeby wszystko mieć”. Następnie swe umiejętności wokalne zaprezentowały: Maja Praisnar i Gabriela Podkul, które usłyszeliśmy w pieśni „Gdy przychodzisz jak noc majowa”. Znany wiersz Bolesława Leśmiana dzięki ich interpretacji nabrał nowego znaczenia. Mistrzowskie były deklamacje polskiej poezji. Burzą braw zakończyły się prezentacje sztuki recytacji w wykonaniu: Katarzyny Kardamon („Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej) i Michała Pietrzkiewicza („Gdy przychodzisz jak noc majowa” Bolesława Leśmiana). Osobnym punktem programu było ekspresyjne zapoznanie audytorium z twórczością poetycką uczniów I LO. Ze sceny przywoływano liryki początkujących poetów: Kuby Penara, autora debiutanckiego tomu poezji „Wewnętrzny ferment o nieromantycznych problemach”, i Weroniki Bukowskiej, która wydała zbiór poezji „Momenty”. Program artystyczny zakończył udanym występem Rafał Stryczniewicz. Zaśpiewał on znany przebój Andrzeja Zauchy „Bądź moim natchnieniem”. Słowa pieśni: „Zły czas unieważnij, / daj blask mojej wyobraźni, / myślom mym bądź, jak czuły rym” stały się dla zebranej publiczności drogowskazem życiowym, że warto być wrażliwym i otartym na słowo. Z tym apelem, zamykając spotkanie, zwrócił się do widzów Pan dyrektor Ryszard Józefczyk, dziękując laureatom ogromnej wiedzy i pasji poznania, opiekunom naukowym zaangażowania i charyzmy, a organizatorom Święta Słowa krzewienia humanistycznych idei. Młodzieży życzył wieku sukcesów naukowych i odwagi w uprawianiu twórczości literackiej, stanowiącej fundament naszej cywilizacji. Do zobaczenia za rok!