• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Spektakl patriotyczny „Mojej Ojczyźnie – Polsce”

„Chętnie pomożemy, bo świat to nasz dom,
Serca swoje złączymy i pokonamy zło”.

Stanisława Celińska

W dniu 16 listopada 2023 roku uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców: Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara oraz Pani Edyty Zięby obejrzeli w sali kina „Sokół” w Rymanowie spektakl patriotyczny, przygotowany z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W widowisku wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Rymanowie: Edyta Kwiecińska, Ewelina Gładysiewicz, Dorota Wałach, Anna Włodarska, Dominika Gerlach, Karolina Odój, Oliwia Maśnik, Rita Adamik, Artur Woźniak, Kacper Mazurek, Patryk Pelczar, Rafał Zawojski, Patryk Jakubowski, Karol Biernacki, Nazarij Czajka, Grzegorz Półchłopek.

Spektakl, z wykorzystaniem efektów audiowizualnych, spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony licznie zgromadzonej publiczności: młodzieży szkolnej oraz kadry nauczycielskiej z kilku szkół z regionu, m.in. z Posady Górnej, Rymanowa, Królika Polskiego, Jaślisk. Reżyserka Pani Beata Litwin stworzyła spektakl podzielony na pięć aktów, przedstawiających życie zwyczajnej chłopskiej rodziny na tle wielkich wydarzeń politycznych. Najpierw zobaczyliśmy pracę rolników w polu podczas sianokosów, następnie rodzinne spotkanie przy stole podczas wspólnego śniadania i ogłoszenie wiadomości o wybuchu wojny. W kolejnej odsłonie byliśmy świadkami wyprawy Janka na wojnę, błogosławionego przez matkę i żegnanego przez bliskich. Punktem kulminacyjnym spektaklu była śmierć młodego Janka podczas bitwy. Jego ofiara nie poszła na marne, ponieważ Polska odzyskała upragnioną niepodległość po 123 latach niewoli. Zwieńczeniem spektaklu było wspólne chóralne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Rangę widowiska, przygotowanego z niezwykłym rozmachem, podniosły partie wokalne. Usłyszeliśmy brawurowe wykonania utworów: „Haniś, moja Haniś”, spopularyzowanego przez zespół ludowy Rokiczanka, „Matko o twarzy jak polska ziemia”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały orzeł”, „Modlitwa o pokój”. Swym głosem oczarowały zebranych Panie nauczycielki i instruktorki: Zuzanna Wojtoń, Agnieszka Kindelska, Beata Pniak, Małgorzata Di Pasquale, Krystyna Hejnosz, Małgorzata Kopeć, Beata Zajdel, Jolanta Golowska, Barbara Szajna, Beata Litwin oraz gościnnie Magdalena Rygiel. Ponadto podczas spektaklu jako tło muzyczne usłyszeliśmy fragmenty znanych dzieł muzycznych. Były to: kompozycja Feliksa Nowowiejskiego do „Roty” Marii Konopnickiej oraz utwór instrumentalny „Ave Maria” („Zdrowaś Maryjo”) Charlesa Gounoda.
Widowisko patriotyczne o wymownym tytule „Mojej Ojczyźnie – Polsce” zebrało gromkie i zasłużone brawa. Znaczna w tym zasługa zarówno podopiecznych, jak i nauczycieli – wychowawców, którzy włożyli sporo trudu w przygotowanie wspaniałego programu artystycznego. Za światło odpowiedzialny był Pan Sławomir Szybka, a za dźwięk Pan Adrian Ślusarczyk. Chór wspomagali muzycy: Panowie Grzegorz Bałut i Jacek Litwin (gitary akustyczne) oraz Pan Konrad Barć (akordeon). Piękne stroje, które współgrały ze scenografią i tematyką w poszczególnych aktach, ciekawy taniec z biało – czerwonymi szarfami w towarzystwie niepełnosprawnych wychowanków, trafnie dobrany repertuar – wszystko to miało ogromny wpływ na wysoką ocenę widowiska teatralnego. Obejrzeliśmy występ, który – w założeniu – miał nie tylko przypomnieć nam o ważnej rocznicy w dziejach naszej ojczyzny, ale także uświadomił ważną myśl, że wszyscy, niezależnie od przekonań politycznych, statusu społecznego, wykształcenia, stanu zdrowia, tworzymy wspólnotę. Zrozumieliśmy, że emocjonalna więź daje siłę i jest wsparciem, że mimo odmienności wszyscy mamy takie same prawa, że dzięki bohaterstwu naszych przodków możemy dziś cieszyć się z wolności, którą trzeba pielęgnować.