• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

„Z nietoperzem za pan brat” - spotkanie z podkowcem małym

W dniu 17 listopada 2023 roku klasa 5a miała przyjemność gościć Panią Dorotę Mróz, przedstawicielkę PRZYRODOmaniaków, zespołu przyrodników działających między innymi na rzecz ochrony nietoperzy. Uczniowie uczestniczyli w projekcie „Z nietoperzem za pan brat” i w ramach godziny wychowawczej sprawdzili oraz wzbogacili swoją wiedzę o tym tajemniczym ssaku. Bez trudu opisali wygląd zewnętrzny podkowca, wspólnymi siłami nazwali i wskazali na rycinie oraz fotografii części jego ciała, a także powiązali nazwę gatunku z końską podkową. Młodym przyrodnikom szczególnie przypadła do gustu gra w nietoperza poszukującego owada, wykorzystująca wysyłane i odbite dźwięki obrazujące echolokację. Spotkanie obfitowało nie tylko w ciekawe informacje i dobrą zabawę, ale pozwoliło również uwrażliwić uczestników na piękno przyrody i jej zagrożenia spowodowane działalnością człowieka.

Podkowiec mały to gatunek nietoperza występujący na terenie południowej Polski. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej narośli na nosie w kształcie podkowy. Pierwotnie jego schronienia stanowiły jaskinie, które były wykorzystywane zarówno zimą jak i latem. Obecnie w naszej szerokości geograficznej kryjówki letnich kolonii rozrodczych to głównie  nieużytkowane i dobrze nagrzane strychy budynków, często sakralnych, czego przykładem jest kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Rymanowie Zdroju. Podkowce zimują w jaskiniach, sztolniach, rzadziej w piwnicach i budynkach. Do hibernacji, która trwa od października do kwietnia, wybierają schronienia ciepłe i o dużej wilgotności. Żywią się owadami, okazjonalnie pajęczakami i wijami. Polują w lasach liściastych i na ich obrzeżach, latając nisko nad ziemią, najintensywniej po zachodzie słońca. Głównymi zagrożeniami dla podkowca małego w Polsce są zmniejszenie ilości kryjówek dla kolonii rozrodczych spowodowane zagospodarowywaniem poddaszy oraz wycinką drzew wokół zabytkowych budynków, a także niszczenie ich żerowisk i zatrucie pożywienia (owadów) pestycydami.