• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Mikołajkowa wycieczka do Krosna

„Ty, Mikołaju, znasz te czary. To miłość. A miłość to czynienie dobra”.

Ursula Muhr

W dniu 8 grudnia 2023 roku uczniowie klas 5a oraz 7a i 7b pod opieką wychowawców: Pani Bernadety Michnowicz, Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara wzięli udział w wycieczce do Krosna, zorganizowanej z okazji mikołajek. Był to pożytecznie i twórczo spędzony czas.
Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła, czyli nowoczesną, interaktywną placówkę prezentującą dokonania szklanej wytwórczości, z której słynie Krosno na całym świecie. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak powstają szklane przedmioty dekoracyjne i artystyczne. Mieliśmy również możliwość samodzielnego wybicia szklanej monety, którą każdy z nas otrzymał na pamiątkę. Podglądaliśmy w pracy artystów i rzemieślników specjalizujących się w malowaniu na szkle, grawerowaniu, tworzeniu witraży, a także szklanych figurek metodą palnikową.

W sali kinowej wzięliśmy udział w projekcji filmu, opowiadającego o historii szkła i tradycjach szklarskich w Krośnie. Nie lada gratką było wykonanie wspólnego zdjęcia na tle malowidła anamorficznego 3D, przedstawiającego w bajkowej scenerii pracę hutników. Obraz został stworzony przez Ryszarda Paprockiego – znanego i cenionego krakowskiego artystę i architekta. To jedyne tego typu dzieło w Polsce, które znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu.
Punktem kulminacyjnym naszej wizyty w CDS były warsztaty malowania bombki świątecznej farbami akrylowymi pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Każdy z nas wcielił się w artystę-plastyka: najpierw odwzorował ołówkiem szablon motywu świątecznego, a następnie dość długo, żmudnie i starannie starał się za pomocą całej palety barw upiększyć swe dzieło, którego dopełnieniem było zapisanie życzenia: „Wesołych świąt!”. Powstały piękne, bo unikalne, wykonane własnoręcznie bombki, wielobarwne, obsypane brokatem, które po wyschnięciu zabraliśmy w specjalnych opakowaniach do swych domów. Będą one z całą pewnością zdobić nasze świąteczne drzewka. W piwnicach przedprożnych zapoznaliśmy się z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.
Dopełnieniem wyjazdu edukacyjnego było obejrzenie francuskiego filmu przygodowego „Siła naszych marzeń” w reżyserii Christiana Duguaya w kinie „Helios”. Jest to wzruszająca opowieść o walce o marzenia na przekór wszelkim przeciwnościom losu. Główna bohaterka, Zoe, która urodziła się w stadninie koni, wskutek wypadku straciła władzę w nogach. Uznała, że całe jej życie straciło sens, odcięła się od rodziny i przyjaciół, zrezygnowała z pasji, jaką była jazda konna, wpadła w depresję. Film pokazuje, w jaki sposób Zoe zareagowała na swoją niepełnosprawność: od wycofania i załamania, przez złość, a nawet agresję, po samoakceptację i odnalezienie radości w życiu. Twórcy obrazu podkreślili, że choć smutek jest ważną, całkowicie naturalną emocją, długotrwałe stany przygnębienia powinny nas niepokoić. Osobom w takiej sytuacji potrzebna jest pomoc – nawet wtedy, gdy nie przyjmują jej z otwartymi ramionami.
Ten mądry i wzruszający film oswoił nas z wieloma ważnymi zjawiskami związanymi ze zdrowiem psychicznym, depresją, brakiem samoakceptacji, wychodzeniem z kryzysów emocjonalnych. Obraz Duguaya podkreśla także rolę rodziny we wzajemnym wspieraniu się i przezwyciężaniu problemów. Dzięki seansowi staliśmy się dojrzalsi, zrozumieliśmy, że warto rozmawiać o tym, jak radzić sobie w życiu, jak pokonywać trudności, jak podnosić się z nieszczęścia. Dzieło zainspirowało nas do tego, by rozwijać pasje i zainteresować się sportem.
Wyjazd edukacyjny do Krosna obfitował w wiele wrażeń i wzruszeń. Poznaliśmy historię rozwoju hutnictwa w Krośnie w okresie szczególnym, bo w roku jubileuszowym. Nadmienić trzeba, że w 2023 roku obchodzimy 100-lecie powstania Krośnieńskich Hut Szkła, kiedyś największego zakładu w mieście. Z tej okazji odsłonięto tablicę pamiątkową autorstwa prof. Andrzeja Zwolaka z krakowskiej ASP oraz dwa murale wykonane na elewacji zabytkowej hali dawnego zakładu (tzw. „Jedynki”) przez Łukasza Rudeckiego i Pawła Witkowskiego, przedstawiające panoramę huty z czasów jej powstania oraz pracujących hutników. Wspólne warsztaty plastyczne służyły integracji i budowaniu dobrych relacji rówieśniczych, a projekcja mądrego filmu uwrażliwiła nas na świat i ludzi, na to, że każdy z nas może mieć lepsze i gorsze dni, że zawsze trzeba pomagać. Podsumowaniem naszego wyjazdu winny być słowa Mariana Turskiego, który powiedział: „Nie bądź obojętny”.