• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Literackim z okazji Światowego Dnia Poezji

„Poeta pragnie w jasny dzień pokazać światło księżyca”.

Jean Cocteau

W dniu 21 marca 2024 roku obchodzić będziemy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego: Pani Alicja Kabiesz i Pan Waldemar Kilar organizują Szkolny Konkurs Literacki, skierowany do uczniów klas 4-8. Zadanie polega na zapoznaniu się z wierszem Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią” i napisaniu ciągu dalszego utworu.
Jeśli jesteś wrażliwy, lubisz poezję, piszesz do szuflady, spróbuj swych sił i stań w konkursowe szranki. Niczym wytrawny epigon postaraj się, naśladując styl Herberta, dopisać autorskie trzy strofy. Zauważ, że:
• liryk poety jest wierszem białym, czyli pozbawionym rymów,
• dominantą kompozycyjną każdej zwrotki u Herberta jest czasownik w drugiej osobie liczby pojedynczej trybu rozkazującego,

• rozpiętość sylab w poszczególnych wersach jest ogromna: od 1 zgłoski po 10,
• o bogactwie poetyckiego obrazowania świadczą metafory, peryfrazy, przerzutnie i epitety.
Nie zwlekaj, weź udział w ciekawym turnieju i dostąp poetyckiego Parnasu! Pokaż, że siła poezji jest ogromna i może wywierać wpływ na współczesnego odbiorcę. Prace należy składać u swoich nauczycieli – polonistów do dnia 15 marca br. Laureaci otrzymają nagrody książkowe, które zostaną wręczone podczas obchodów Światowego Dnia Poezji. Naprawdę warto!

Poniżej zamieszczamy wiersz Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią”:

Zastukaj palcem w ścianę
z dębowego klocka
wyskoczy
kukułka
wywoła drzewa
jedno i drugie
aż stanie
las

zaświstaj cienko -
a pobiegnie rzeka
mocna nić
która zwiąże góry z dolinami

Chrząknij znacząco -
oto miasto
z jedną wieżą
szczerbatym murem
i domkami żółtymi
jak kostki do gry

teraz
zamknij oczy
spadnie śnieg
zgasi
zielone płomyki drzew
wieżę czerwoną

pod śniegiem
jest noc
z błyszczącym zegarem na szczycie
sową krajobrazu