„Katyń... ocalić od zapomnienia”.
W dniu 12 kwietnia 2024 roku, w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią Urszulą Koźmą udali się do Rymanowa szlakiem historii. Głównym celem wyjścia było oddanie hołdu bohaterom naszej małej i dużej ojczyzny.
Najpierw drugoklasiści odwiedzili miejsce spoczynku Patronki szkoły - Anny z Działyńskich Potockiej na rymanowskim cmentarzu. Na mogile hrabiny położyli kwiaty i zapalili znicze.
Następnie udali się na grób poświęcony polskim oficerom straconym w zbrodni katyńskiej w 1940 roku oraz ofiarom hitlerowskich obozów zagłady. Uczniowie zwrócili uwagę na symboliczne szyny przypominające odwiedzającym zbiorową wywózkę jeńców na wschód transportem kolejowym. Tam modlitwą i minutą ciszy uczcili zamordowanych rodaków. (Pomnik pamięci ufundowany został przez Stowarzyszenie „Nasz Rymanów” w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości).
W poszukiwaniu historii dzieci przeszły cmentarnymi alejkami na plac nieopodal rymanowskiej kaplicy. W zadumie przystanęły i zapaliły lampki przy krzyżu katyńskim, 14 Dębach Pamięci i kamiennych obeliskach upamiętniających oficerów, policjantów i prokuratorów z Rymanowa i ościennych miejscowości zastrzelonych przez NKWD w Katyniu, Bolesławcu, Charkowie, Stanisławowie oraz Twerze. Z zaciekawieniem odkrywały tożsamość ofiar.
Niezwykłym okazało się spotkanie z Panem Eugeniuszem Rodzinką - synem zamordowanego w Stanisławowie aspiranta Jana Rodzinki z Posady Górnej oraz jego żoną - Panią Ireną Rodzinką - mieszkańcami Rymanowa Zdroju, którzy przybliżyli drugoklasistom rodzinną, katyńską tragedię.
Na zakończenie dziejowego szlaku klasa zatrzymała się przy kamieniu honorującym 96 ofiar katastrofy smoleńskiej na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku. Pod tablicą uwieczniającą uczniowie z powagą złożyli wiązankę kwiatów i zapalili światełko pamięci. (Obelisk ofiarowało społeczeństwo Miasta i Gminy Rymanów w 2012 roku).
Dla wszystkich była to lekcja zadumy, patriotyzmu, wrażliwości i szacunku dla ofiar II wojny światowej.
Należy podkreślić, iż w zbrodni katyńskiej, wiosną 1940 roku, straciło życie około 22 tysiące oficerów, naukowców, prawników, lekarzy, nauczycieli, urzędników, przedsiębiorców oraz działaczy politycznych i społecznych państwa polskiego.
Cześć Ich pamięci!