• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Katarzyna Hanus laureatką XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo”

„Sztuka wymaga uznania”.

Cyceron

W dniu 9 maja 2015 roku poznaliśmy wyniki XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo”, organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mieli za zadanie dokonać formalnej analizy i interpretacji akwareli Jerzego Hulewicza „Kompozycja”, namalowanej w 1920 roku. Obowiązywała dowolna forma literacka: opowiadanie, esej lub rozprawa krytyczna.
Wielki sukces odniosła Katarzyna Hanus, która zdobyła 1. miejsce w kraju. Laureatce przyznano statuetkę „Gęsie Pióro”, wykonaną z brązu przez artystę rzeźbiarza Waldemara Żyłę. Jej wypowiedź zatytułowana „Człowieczy los” zaciekawiła jurorów badawczym podejściem do tematu oraz indywidualnym spojrzeniem na obraz, popartym jednakże obiektywnymi dowodami. Do etapu finałowego zakwalifikowano także opis dzieła sztuki Lidii Kasperkowicz, której przyznano wyróżnienie honorowe. Jej tekst „Lustro pokazuje prawdę. Pejzaż duszy w „Kompozycji” Jerzego Hulewicza” zachwycił formą literacką i niemałą urodą języka.

Uczennice w ramach przygotowań do konkursu poznały biografię malarza, zapoznały się ze środowiskiem, w jakim tworzył, z inspiracjami, z których czerpał, po to, aby lepiej zrozumieć samo dzieło. Opanowały warsztat pracy historyka sztuki, stając się bardziej wrażliwe na odbiór dzieł kultury.
Dodajmy, że na konkurs napłynęło aż 127 prac z całej Polski, a oceniali je wybitni specjaliści: Iwona Mohl – przewodnicząca jury, wicedyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, dr hab. Anna Gomóła – z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Magdalena Wiącek – dyrektor Szkoły Języków Obcych Goldenlingua w Bytomiu.
Gala finałowa odbędzie się 12 czerwca br. Uczennice pracowały pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Gratulujemy sukcesu.