„Dura lex, sed lex”.
„Twarde prawo, ale prawo”.
W dniu 29 września 2015 roku z inicjatywy Pana Waldemara Kilara został zorganizowany agon retoryczny na mowę obrońcy lub oskarżyciela Antygony, tytułowej bohaterki tragedii Sofoklesa. Uczestnikami konkursu, w którym należało wykazać się elokwencją, siłą argumentacji, nienaganną dykcją i techniką perswazji, byli uczniowie klasy IIIb. Agon retoryczny stanowił zwieńczenie pracy młodzieży nad lekturą „Antygona” greckiego tragika z V wieku p.n.e. – Sofoklesa.
W zainscenizowanej sali sądowej do swych racji próbowali przekonać publiczność obrońcy i oskarżyciele. Rangę ich wystąpień podkreślał entourage. Zadbano o odpowiedni wystrój: stół sędziowski przykryty był suknem, a na ścianie powieszono godło państwowe. Uczestnicy występowali odziani w togi: prokuratorską, adwokacką i sędziowską.
Zachowany był ceremoniał rozprawy sądowej, co podkreślono poprzez uroczyste, pełne ekspresji oznajmienie o przybyciu sądu, a werdykt był odczytywany wraz z uzasadnieniem. Zdarzyło się nawet, że za zakłócanie porządku w sali na jednego z uczestników sędzia nałożył karę porządkową.
Wspaniale z roli oskarżyciela Antygony z rodu Labdakidów wywiązała się Katarzyna Hanus, której mowa była prawdziwym popisem umiejętności retorycznych. Z właściwą sobie ekspresją przedstawiła dowody winy oskarżonej, powołując się na fakty i wypowiedzi innych. Skonstruowała mowę z zachowaniem wszelkich kanonów sztuki oratorskiej. Bogactwo zastosowanych środków retorycznych, tempo mówienia, siła głosu, odpowiednio dobrana gestykulacja, płynność wywodu, okraszonego cytatami, wpłynęła na końcową ocenę. Potrafiła umiejętnie przykuć uwagę audytorium i przekonać zebranych do własnego punktu widzenia. Brawa!