• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

W podzięce za wszystkie kolory życia… Akademia z okazji Dnia Kobiet

„Wiek, charakter, elegancja, dowcip – wszystko to tworzą kobiety”.

Guy de Maupassant

W dniu 8 marca 2016 roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana akademia z okazji Dnia Kobiet, niezwykle popularnego w wielu krajach święta, którego tradycja sięga 1910 roku. W celu oddania hołdu Pani dyrektor, Paniom nauczycielkom oraz uczennicom z naszej szkoły młodzież przygotowała piękny program artystyczny. Złożyły się na nań występy wokalne, instrumentalne i recytatorskie.
Uroczystość prowadzili konferansjerzy – Emilia Chmiel i Dominik Kowalski, którzy swój występ rozpoczęli od zacytowania kilku przysłów z różnych stron świata, ukazujących z przymrużeniem oka prawdę o kobietach. Cały program skomponowany był wokół przedstawienia sylwetek artystek, uczonych, polityków, które, walcząc o prawa kobiet, zmieniały świat.

Słuchacze dowiedzieli się, że jeszcze wiek temu kobiety nie mogły głosować, a ich udział w życiu publicznym był mocno ograniczony. W XIX stuleciu nie mogły studiować medycyny, profesja aktorki była bardzo źle postrzegana, a do dziś w krajach islamskich kontrowersje budzi start zawodniczek w imprezach sportowych. Esencjonalne biogramy poświęcone matematyczce i filozofce Hypatii z Aleksandrii, męczennicy Joannie d’Arc, pierwszej kobiecie walczącej na wojnie z bronią w ręku, dwukrotnej noblistce Marii Skłodowskiej – Curie czy niepokornej pisarce Virginii Woolf wniosły niemały ładunek dydaktyczny i emocjonalny. Licznie zgromadzona publiczność dowiedziała się ponadto, że ikona stylu haute couture Coco Chanel stworzyła podwaliny współczesnej kobiecej elegancji, autorka scenariuszy i sztuk Vera Caspary jako jedna z pierwszych kobiet osiągnęła sukces w przemyśle filmowym, zdominowanym przez mężczyzn, a meksykańska malarka Frida Kahlo potrafiła jak nikt dotychczas ukazać na swych obrazach cierpienie i ból fizyczny przedstawianych postaci. Klamrą zamykającą opowieść o wyjątkowych i wybitnych kobietach było przedstawienie portretów amerykańskiej aktorki Katherine Hepburne, laureatki aż czterech Oscarów, i premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, zwanej Żelazną Damą. Ogólne wzruszenie wzbudziły prezentacje wokalne. Najpierw swoje umiejętności potwierdził Kacper Wojtoń w kultowej piosence Wilków – „Na zawsze i na wieczność”, następnie zaśpiewała Oliwia Staroń znany przebój „Someone like you” Adele. Jakuba Macnara usłyszeliśmy w interpretacji piosenki Antka Smykiewicza „Pomimo burz”, a Martynę Jasinę w utworze „All of me”, który wykonuje John Legend. Subtelnym głosem urzekła wszystkich Natalia Tworek, śpiewając przebój „Czas nie będzie czekał” Blue Cafe. Dopełnieniem występów było popisowe wykonanie utworu „I’m gonna lose you” Megan Trainor przez Lidię Kasperkowicz. Prezentacje wokalne zamknęło chóralne wykonanie piosenki „Dach” z dwiema solistkami: Angeliką Gacek i Barbarą Materniak. Rytmiczna fraza i mądry tekst zapadł w pamięci słuchaczy, którzy jeszcze długo po występnie nucili słowa: „O północy wejdźmy na dach, / Żeby patrzeć w oczy gwiazd”.
Nie bez echa przeszły wystąpienia recytatorów. Najpierw Karol Jurasz z właściwą sobie ekspresją wygłosił wiersz „Niepewność” Adama Mickiewicza. Uwagę zebranych przykuła Aleksandra Hanus, która recytowała liryk Włodzimierza Dulemby „Sześć wyznań”. Największe brawa zebrała Izabela Siręga. Usłyszeliśmy ją w wierszu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Wenus”, dedykowanego żonie poety. Był to prawdziwy popis sztuki recytacji. Program artystyczny obfitował także w prezentacje instrumentalne. Izabela Siręga wprowadziła wszystkich w magiczny nastrój, grając na skrzypcach motyw muzyczny z filmu „Titanic”, a Michał Macnar zagrał na gitarze utwór „Every breath you take” Stinga.
Udane występy uczniów, ciekawie skomponowany program, gustowna dekoracja – wszystko to złożyło się na wspaniały efekt: artyści zostali nagrodzeni burzą braw. Pan dyrektor Piotr Cisek w mowie okolicznościowej zwrócił uwagę na ciekawy pomysł montażu poetyckiego, podejmującego przypomnienie sylwetek kobiet wybitnych, odnoszących sukcesy w każdej dziedzinie życia człowieka. Wspomniał także o innych wielkich Polkach: Wandzie Rutkiewicz, pierwszej Europejce, która stanęła na Mount Everest, i Irenie Sendlerowej, z narażeniem życia ratującej z warszawskiego getta tysiące żydowskich dzieci, nagrodzonej po wojnie Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podziękował uczniom za występ, a nauczycielom za przygotowanie uroczystości: Pani Iwonie Kuci, Pani Anecie Skórze, Panu Waldemarowi Kilarowi i Panu Bogusławowi Malinowskiemu.