• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wzruszający występ uczniów podczas obchodów 140. rocznicy odkrycia źródeł mineralnych w Rymanowie Zdroju

„Jeżeli chcecie uczcić pamięć moją, kochajcie się. Łatwiej wam będzie przejść przez ciężkie życie i duszę moją uradujecie na tamtym świecie, że służycie jedno drugiemu”.

Anna z Działyńskich Potocka

W dniu 16 sierpnia 2016 roku w ramach obchodów 140-lecia Rymanowa Zdroju uczniowie z naszej szkoły w uzdrowiskowym amfiteatrze wystawili ciekawy montaż poetycko – muzyczny zatytułowany „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Kanwą do napisania scenariusza były zasługi położone na niwie pracy społecznej na rzecz mieszkańców Rymanowa i okolicznych wsi przez hrabinę Annę z Działyńskich Potocką, założycielkę uzdrowiska Rymanów (1876), będącą od roku 2001 Patronką Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Posadzie Górnej. Mądrym poetyckim słowem i piękną pieśnią uczniowie przedstawili sylwetkę kobiety wyjątkowej, której styl myślenia wyprzedzał epokę. Bez jej charyzmy, bezkompromisowości myślenia i zaangażowania nie powstałby Rymanów Zdrój.

W rolę konferansjerki wcieliła się Katarzyna Hanus, która z właściwą sobie elegancją w esencjonalnej formie przedstawiła najważniejsze fakty z życia Anny Potockiej. Niemało wzruszeń dostarczyły słuchaczom recytatorki: Gabriela Smerecka, Aleksandra Hanus i Anna Kuszel, które dzięki błyskotliwej interpretacji opowiedziały o najważniejszych wartościach dla każdego człowieka: przywiązaniu do miejsc bliskich sercu, szacunku do innych, niesieniu pomocy potrzebującym. Na długo w pamięci zapadły frazy liryków: „Czym jesteś” Marii Konopnickiej, „Nie starzeje się dobro” Bronisławy Betlej, „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, „Hej, las rymanowski za mgłą” Stanisława Wyspiańskiego. Jednakże największe brawa zebrały wokalistki: Lidia Kasperkowicz i Oliwia Szybka. Ich niezwykle energetyczne wystąpienia sprawiły, że młode artystki nawiązały więź ze słuchaczami. Nienaganne wykonanie znanych utworów „Jej portret” oraz „To nie sztuka wybudować nowy dom” przez utalentowaną Oliwię Szybkę wywołały niemały aplauz. Z kolei Lidię Kasperkowicz usłyszeliśmy w pieśniach: „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Wędrówką życie jest człowieka”, „Człowieczy los”, „Powrócisz tu”. Jej piękna barwa głosu zachwyciła każdego. Dopełnieniem prezentacji wokalnych był występ Barbary Materniak i Angeliki Gacek, które wykonały znany przebój „Możesz wszystko”.
Program został przygotowany pod opieką nauczycieli: Pana Waldemara Kilara i Pana Bogusława Malinowskiego. Stanowił zwieńczenie obchodów rocznicowych powstania uzdrowiska, na które złożyły się m.in. msza święta celebrowana przez ks. bp. Stanisława Jamrozka, nadzwyczajna sesja, podczas której burmistrz gminy Rymanów Pan Wojciech Farbaniec przedstawił referat na temat historii Rymanowa Zdroju, a lekarz Pan Sławomir Szczepaniak wystąpił z prezentacją na temat lecznictwa uzdrowiskowego. Imprezie towarzyszyła wystawa plenerowa „Rymanów Zdrój na starych pocztówkach”.