• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

W świecie internetu i kina

„Kino jest najlepszą ze sztuk”.

Maria Kalinowska

W dniu 21 października 2021 roku 60 uczniów klas 4b, 5a, 5b i 6a wzięło udział w kinie „Sokół” w Rymanowie w ciekawej lekcji „Uwaga! Internet”. Wychowankowie obejrzeli ponadto fascynujący i niezwykle wzruszający film niemieckiej reżyserki Katji Benrath pt. „Rocca zmienia świat”. Było to wydarzenie dla dzieci oraz opiekunów – Pani Alicji Kabiesz, Pani Jolanty Pietruszki, Pani Joanny Boczar oraz Pana Waldemara Kilara – bardzo pouczające, gdyż dostarczyło wielu emocji i skłoniło do refleksji nad kondycją współczesnego świata.
W pierwszej części spotkania zebrana publiczność wysłuchała ciekawej prelekcji poświęconej internetowi, globalnej sieci, za której twórcę uchodzi amerykański informatyk Vinton Cerf.

Wystąpienie prowadzącego spotkanie aktora Nikosa Kotowicza przykuło uwagę audytorium nie tylko nietuzinkowym przekazem treści, przeplatanych fragmentami teledysków, wywiadów i reportaży, ale także celnymi uwagami i trafnymi anegdotami. Została potwierdzona powszechnie znana teza, że internet daje wiele możliwości. Przede wszystkim jest to niezwykle bogate źródło informacji, łatwo dostępne i tanie. Po drugie, internet to bardzo szybki środek komunikacji, powodujący, że odległość przestaje być barierą w rozwoju stosunków międzyludzkich. Prelegent wspomniał także o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością oraz uzależnieniem od globalnej sieci. Uwrażliwił nas na to, by nie obrażać nikogo w sieci, w tym na portalach społecznościowych, by nie przyjmować zaproszeń od osób nieznanych, nie opowiadać o swym życiu prywatnym na forach itp. Opowiedział także o dość powszechnym zjawisku, zwanym fake news, czyli o nieprawdziwych wiadomościach. Zaapelował, byśmy daną informację sprawdzali w trzech źródłach. Dzięki tak przyjętej metodzie można wiele razy uniknąć błędu, a nawet kompromitacji. Ta część spotkania okazała się bardzo przydatna, ponieważ każdy z nas jest użytkownikiem internetu i korzysta z jego dobrodziejstw codziennie.
W drugiej części spotkania obejrzeliśmy niemiecki film „Rocca zmienia świat”, opowiadający o wrażliwej, przedsiębiorczej i odważnej 11-latce, córce astronauty, która musiała wyjechać do babci i u niej zamieszkać. Dla tytułowej bohaterki nie było rzeczy niemożliwych: uratowała życie wiewiórki, poszkodowanej w wypadku samochodowym, przejęła stery w kabinie pilotów w samolocie pasażerskim i udanie postawiła maszynę na płycie lotniska, rozprawiła się ze szkolnymi tyranami, pomogła osobom bezdomnym dzięki nakręceniu ciekawego spotu, który zamieściła na Instagramie, poszukiwała opiekunki dla siebie, w tym celu organizując casting, gdy babcia trafiła do szpitala. Roccę cechował ustawiczny optymizm, nigdy się nie martwiła, twierdząc, że strach paraliżuje działania każdego człowieka i nie sprzyja osiągnięciu zamierzonych celów. Postawa małej dziewczynki bardzo nam zaimponowała. Film okazał się strzałem w dziesiątkę. Zachwycił i wzruszył publiczność, uzmysławiając widzom, że warto marzyć, że nie można się poddawać, że trzeba uparcie dążyć do wyznaczonych celów, że nie wolno się bać i trzeba przeciwstawiać się złu mimo wszystko.
Spotkanie upłynęło w twórczej atmosferze. Poszerzyło horyzonty myślowe uczniów i skłoniło do refleksji nad wyborami, jakie podejmujemy każdego dnia. To była wspaniała lekcja życia.