• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Niezwykła lekcja języka polskiego

„Przypadek jest najlepszym detektywem”.

Agatha Christie

W dniu 6 maja 2013 roku uczniowie klasy Ib wcielili się w postać najsłynniejszego detektywa Sherlocka Holmesa – bohatera literackiego książek Artura Conan Doyle’a. Zajęcia z języka polskiego, prowadzone przez Pana Waldemara Kilara, miały twórczy charakter i były podsumowaniem rozważań nad lekturą „Pies Baskerville’ów”. Uczniowie mieli za zadanie na podstawie przypisanych im rekwizytów (np. latarka, okularki pływackie, pierścionek, mapa, muszelki znad morza, lusterko, książka z dedykacją) wymyśleć historię morderstwa, odtworzyć przebieg tragicznych wydarzeń oraz wskazać winnego popełnionych czynów. Wszyscy wykazali się pomysłowością, zaangażowaniem, sprytem i niemałą wyobraźnią. Jak przystało na prawdziwych detektywów – wykorzystali siłę dedukcji, by na jej podstawie odkryć, kto powinien zostać ukarany.

Opowieści były bardzo ciekawe. Akcja rozgrywała się współcześnie bądź na przełomie XIX i XX stulecia, a scenerię wydarzeń mrożących krew w żyłach uczniowie osadzali w miejscach egzotycznych i dalekich (Egipt, Indie, Bruksela, Londyn) i zupełnie nam bliskich (Kraków, Posada Górna). Wszyscy narratorzy byli stosownie ubrani w tweedowy garnitur lub czarny długi płaszcz, a nieodłącznym atrybutem okazała się fajka, laseczka lub kapelusz. Ciekawe zajęcia miały na celu przede wszystkim szlifowanie umiejętności retorycznych. Zapraszamy do galerii zdjęć.