• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wyprawa do Rymanowa klasy 3a

Uczymy się nie tylko w szkole, kiedy czytamy, piszemy lub odrabiamy zadania. Wiele dowiadujemy się także podczas klasowych wycieczek.

28 września 2012 roku klasa 3a SP w Posadzie Górnej pod opieką pani Urszuli Koźmy udała się na wycieczkę do Izby Regionalnej i piekarni pana Zbigniewa Urbanika w Rymanowie. Celem wyprawy było poszerzenie naszej wiedzy o powstawaniu chleba dawniej i dziś.
W pierwszej części wycieczki pani Grażyna Skolarczyk, opiekująca się Izbą Regionalną, opowiedziała nam jak trudne i czasochłonne było wyrabianie chleba w przeszłości. Wśród wielu eksponatów mogliśmy zobaczyć dzieże, w których wyrastało chlebowe ciasto, koszyczki do wypieku bochenków, a także drewniane łopaty służące do wkładania i wyjmowania chlebów z pieca. Wysłuchaliśmy również wzruszających opowieści o czasach wojny, kiedy wielu ludzi umierało z głodu, ponieważ brakowało im najważniejszego – chleba.

Obejrzeliśmy także zabytkowe przedmioty związane z historią naszej Małej Ojczyzny: żelazka z duszą, haftowane pięknie serwetki, sztandary, hełmy i więzienne pasiaki z czasów wojny.
W piekarni zapoznaliśmy się z procesem powstawania chleba w dzisiejszych czasach, od mąki do bochenka ze smaczną chrupiącą skórką. Obserwowaliśmy kolejne etapy produkcji pieczywa: mieszanie składników, formowanie bochenków i wkładanie ich do pieca. Na koniec mogliśmy spróbować ciepłego, pachnącego, złocistego chleba.
Wyprawę urozmaicił pobyt na placu zabaw gdzie mile i wesoło spędzaliśmy czas. Była to niezwykle pouczająca i ciekawa lekcja.

Julia Hanus, uczennica klasy 3a