• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Nasza wizyta w CDS i RCKP w Krośnie

W dniu 16 października uczniowie z klas I-III gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Krosna. Najpierw spędzili czas w Centrum Dziedzictwa Szkła. Jest to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno – kulturalny, który w interaktywny sposób prezentuje tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Bardzo ciekawe były dla nas warsztaty szkła witrażowego, malowania na szkle, tworzenia szkła przy piecu hutniczym. Zobaczyliśmy procesy tworzenia szkła, jego zdobienia i obróbki, w których braliśmy czynny udział. Zwiedziliśmy ekspozycję najwspanialszych dzieł mistrzów szklanej sztuki. Natomiast w piwnicach przedprożnych przy zachodniej pierzei Rynku uczestniczyliśmy w eksperymentalnej lekcji, pokazującej fizyczne właściwości szkła. Naszą uwagę przykuły rekwizyty służące do przeprowadzania doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem szkła: gigantycznych rozmiarów soczewka, kalejdoskop czy instalacje ze światłowodów. W zachwyt wprawiły nas także prace najsłynniejszego polskiego artysty szkła – Stanisława Borowskiego oraz dwóch jego synów – Pawła i Stanisława Jana.

W dalszej części wycieczki udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji multimedialnej na temat gatunków filmowych. Wykład „Magia kina, czyli dzieło setek ludzi” wzbudził ogólne zainteresowanie, gdyż okraszony był fragmentami filmów – produkcjami z ostatnich lat, ilustrującymi cechy gatunkowe danego obrazu. Następnie obejrzeliśmy dzieło „Podwójne życie” z Melem Gibsonem w roli głównej w reż. Jodie Foster. Film przedstawia historię Waltera Blacka, który jest właścicielem fabryki zabawek. Mężczyzna przechodzi ciężkie załamanie nerwowe, a jedynym sposobem na ukojenie jego cierpienia okazują się rozmowy z pacynką bobra, którą zaczyna nosić na ręce. To przez nią się komunikuje. Maskotkę traktuje także jako najlepszego przyjaciela. Jest to dzieło opowiadające nie tylko o chorobie psychicznej głównego bohatera, ale także o trudnych relacjach rodzinnych, o miłości i dojrzewaniu. Twórcy chcą nas przekonać, że nawet ciężka postać schizofrenii może mieć wielką wartość. Dzięki niej Walter wyłamuje się z utartych schematów społecznych i zbliża do rodziny, choć płaci za to wysoką cenę.
Wyjazd edukacyjny do Krosna obfitował więc w wiele przeżyć i wzruszeń o charakterze intelektualnym i emocjonalnym. Został zorganizowany przez Panie Edytę Krukar i Jolantę Pietruszkę oraz Pana Waldemara Kilara.