• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Prokurator w szkole!

Ignorantia iuris nocet.
(Nieznajomość prawa szkodzi.)


W dniu 19 października naszą szkołę odwiedził prokurator Pan Witold Kostrzewski z Prokuratury Okręgowej w Krośnie, w której pełni funkcję naczelnika Wydziału Postępowania Sądowego. W swej ciekawej prelekcji nt. „Podniesienie świadomości prawnej wśród młodzieży” poruszył problemy nadużywania wulgaryzmów, znieważania i naruszania godności osobistej, stosowania agresji fizycznej wobec innych. W ciekawy sposób odpowiadał na pytania uczniów, zwracając uwagę, jakich sytuacji powinni unikać.

Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają przygotowania do procesu, jaka jest różnica w terminologii prawnej między młodocianym a nieletnim, wykroczeniem a przestępstwem, jaką rolę w polskim wymiarze sprawiedliwości pełni kurator sądowy oraz mediator. Pan prokurator omówił kilka spraw z wokandy, wnikliwie dowodząc, jaka odpowiedzialność karna spada na nieletnich, którzy dopuszczają się głupich „żartów”, wzywając karetkę pogotowia do „chorego” albo alarmując policję o podłożeniu bomby w szkole. Usłyszeliśmy także, co nam może grozić za znieważanie na forach internetowych konkretnych osób, publikowanie zdjęć bez zgody osób sfotografowanych. Padły także pytania o plagiat, odpisywanie podczas egzaminów, fałszowanie dokumentów szkolnych (np. dopisywanie ocen do dziennika lekcyjnego czy podrobienie szkolnej legitymacji) oraz piractwo. Pokłosiem spotkania z Panem Witoldem Kostrzewskim będzie wywiad opublikowany na łamach pisma „Nasz Rymanów”, zarejestrowany przez uczniów z klasy Ib, realizujących program klasy dziennikarskiej.
Zajęcia, zorganizowane przez Panie: Ewę Barańską, Edytę Krukar, Jolantę Pietruszkę i Pana Waldemara Kilara, były adresowane do uczniów z klas 6 szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum w ramach realizowanego przez szkołę programu profilaktycznego. Zajęcia okazały się pouczającą lekcją wychowawczą, przybliżającą meandry procedur sądowych i podniosły naszą świadomość prawną.