• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Maroko w obiektywie Samuela Kempskiego

W dniu 22 stycznia 2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Samuelem Kempskim z gorlickiej grupy turystycznej „Trzask”, który podzielił się swymi wrażeniami z podróży po Maroku, kraju arabskim położonym w północno – zachodniej części Afryki. Jego wypowiedź, okraszoną anegdotami, wzbogacały liczne zdjęcia, które odsłaniały piękno i egzotykę kraju zamieszkałego pierwotnie przez Berberów.
Zachwyciły nas zdjęcia Marrakeszu, położonego u podnóża Atlasu Wysokiego, zbudowanego głównie z czerwonej cegły. Miasto przyciąga turystów meczetem Kutubijja i ogrodami Agdal, ale przede wszystkim niemałe wrażenie na przyjezdnych robi zatłoczony plac Dżemaa el-Fna, gdzie spotkać można bajecznych zaklinaczy węży, akrobatów i wróżbitów. Dowiedzieliśmy się, że Agadir, założony w XV wieku przez Portugalczyków, jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową, a zabudowa nie ma typowo marokańskiego charakteru, gdyż miasto nawiedziło trzęsienie ziemi w 1960 roku.

W swej opowieści Pan Samuel Kempski nie omieszkał wspomnieć o przeżyciach związanych z pobytem w Casablance, słynącej z niezwykłego meczetu Hassana II, który jest trzecim największym meczetem na świecie. Wznosi się on na sztucznym nasypie ponad wodami Oceanu Atlantyckiego, a dach świątyni jest otwierany, aby wierni zgodnie z nauką Koranu mogli podziwiać boski ocean i nieboskłon. Z ciekawością oglądaliśmy zdjęcia medresy Al-Attarin i grobowców Marynidów, najważniejszych zabytków Fezu, w którym irlandzka grupa U2 w 2007 roku nagrywała swój album „No Line On The Horizon”. Natomiast najwięcej radości wywołały w nas fotografie przedstawiające małpy makaki magoty, żyjące w lasach cedrowych nieopodal Azru.
Spotkanie z Panem Samuelem Kempskim było wyjątkowe, gdyż dostarczyło nam wielu przeżyć i wzruszeń. Przybliżyło nie tylko kulturę Orientu, ale także poznaliśmy faunę i florę zachodniego wybrzeża Afryki, które charakteryzuje się różnorodnością. Maroko jest najstarszym w świecie muzułmańskim królestwem, w którym wakacje będą z pewnością niesamowitą przygodą. Wierzymy, że kiedyś tam pojedziemy i na własne oczy zobaczymy historię tego dumnego kraju zaklętą w kamieniu.