• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Słodki Dzień

„Ciastko mówi, okruchy milczą”.

W dniu 28 maja 2015 roku uczniowie klas IIIa i IIIb gimnazjum z inicjatywy wychowawców: Pani Beaty Kilar i Pana Waldemara Kilara zorganizowali Słodki Dzień. Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie i pracownicy szkoły mieli możliwość skosztowania wspaniałych domowych wypieków. Doskonale w roli cukierników sprawdzili się: Łukasz Rajchel i Grzegorz Hanus, którzy przygotowali „Anielskie andruty”. Niemałym powodzeniem cieszyło się ciasto „Jabłkowy show” Kamili Sokołowskiej, „Krówkową krainę” upiekły: Anna Dziamałek, Julia Lorenc, Aleksandra Wiernusz, a „Cytrynowe marzenie” – Aleksandra Śliwka. Wszystkim smakował „Słodki sen”, czyli ciasteczka orzechowe przygotowane przez Kamila Kasperkowicza i muffinki Weroniki Niemczyk, oraz „Afrykańskie smaki” Michała Gazdy i Szymona Filipowicza.

Śmiałym i niezwykle udanym eksperymentem cukierniczym była „Tęczowa fantazja” Klaudii Zięby i Karoliny Rajnik, czyli ciasto w kolorze mięty i pomarańczy. Wielką popularnością cieszył się placek o wyszukanej nazwie „Raj dla podniebienia”, które upiekły Weronika Rajchel i Klaudia Wołczańska. Hitem było również „Czekoladowe safari” Justyny Niemczyk.
Wszystkie ciasta i ciasteczka rozeszły się błyskawicznie. Gratulujemy pomysłu. To ciekawe przedsięwzięcie zakończyło się pełnym sukcesem. Zapraszamy do galerii zdjęć.