• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Chrzest Polski fundamentem Państwa Polskiego

„Dzieje narodu zasługują na właściwą ocenę wedle tego co wniósł on w rozwój człowieka i człowieczeństwo, w jego świadomość, serce, sumienie. To jest najgłębszy nurt kultury. To jest najmocniejszy zrąb. To jest rdzeń i siła. Otóż tego, co naród polski wniósł w rozwój człowieka i człowieczeństwa, co w ten rozwój również dzisiaj wnosi, nie sposób zrozumieć i ocenić bez Chrystusa.” (Warszawa, 2 czerwca 1979) Jan Paweł II
Chcąc upamiętnić 1050 rocznicę chrztu Polski uczniowie klasy I A gimnazjum zrealizowali projekt edukacyjny pt. „Chrzest Polski fundamentem Państwa Polskiego”. Efekty swej pracy gimnazjaliści zaprezentowali 14 kwietnia 2016 roku w Galerii Rymanów Zdrój.
Gości przywitali Aleksandra Bolanowska i Dawid Kuczwar okolicznościową pieśnią „Chrzest Polski 966”. Następnie uczniowie omówili opracowane w grupach zagadnienia w kolejności chronologicznej: Mieszko I twórcą Państwa Polskiego, Rozwój Instytucji kościelnych za pierwszych Piastów, Święci i Patroni Polski, Kościół z narodem, Wydarzenia, które zmieniły bieg historii, Naród z Kościołem.

Widzowie mieli możliwość oglądania siedmiu plansz tematycznych, w skrócie przedstawiających ww. tematykę. Uczniowie dodatkowo posłużyli się tekstami źródłowymi i opisami historycznymi. Wystąpienia poszczególnych grup przeplatały utwory recytowane przez Filipa Cetnarskiego, Jana Jurasza i Karola Jurasza oraz chóralnie wykonane pieśni „Rota”, „Bóg i Ojczyzna”.
Nadrzędnym celem projektu było ukazanie znaczenia chrztu Polski, który wprowadził nasz kraj na arenę dziejów Europy. Pokazanie jak przez następne wieki Kościół dzięki swoim strukturom umacniał budowę organizmu państwowego. Wielkie dziedzictwo duchowe i uniwersalne wartości ewangeliczne już od 1050 lat towarzyszą Polakom w drodze przez dzieje. Zaznaczenie, że Rzeczpospolita szczyci się tym, iż pełniła rolę przedmurza chrześcijaństwa w czasach, kiedy to religia wyznaczała granice  cywilizacji. W trudnych okresach naród polski przetrwał próby zniewolenia w dużej mierze właśnie dzięki chrześcijańskiej tożsamości.
Oddając nastrój przeżywanego Roku Miłosierdzia oraz zbliżających się 31 Światowych Dni Młodzieży, Martyna Jasina, Anna Kuszel i Oliwia Staroń pożegnały widzów hymnem „Błogosławieni Miłosierni”.