• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Jakub Szul laureatem I miejsca w Konkursie Literackim „Każde miasto ma swoją zbrodnię”

„Idziemy przez życie jak pociąg, pędzący w ciemności do nieznanego celu”.

Agatha Christie

W dniu 8 grudnia 2021 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom w Konkursie Literackim pn. „Każde miasto ma swoją zbrodnię”, organizowanym przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. W turnieju literackim wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich – miłośnicy powieści kryminalnych i opowiadań detektywistycznych. Zadanie polegało na zredagowaniu opowiadania z motywem zbrodni lub z wątkiem detektywistycznym, w którym fabuła rozgrywa się w Krośnie lub okolicy. Jury w składzie: Anna Pelc (przewodnicząca), Małgorzata Jasiewicz, Joanna Łach oceniło prace 54 autorów. Komisja, oceniając nadesłane teksty, zwracała szczególną uwagę na zgodność utworów z wymogami gatunku, spójność kompozycyjną i logiczną oraz oryginalność pomysłów fabularnych. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że dobry pisarz (albo adept sztuki pisarskiej) musi być przede wszystkim czytelnikiem stale obcującym z literaturą, zwłaszcza z gatunkiem, w jakim sam chce się specjalizować. Nagrody przyznano w dwu kategoriach wiekowych. Oto lista laureatów:

Miejsce

Imię i nazwisko ucznia

Szkoła

Tytuł utworu

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych

I

  Jakub Szul

  SP w Posadzie Górnej

  „Legat Izydora”

II

  Matylda Stachurska

  SP nr 4 w Krośnie

  „Zagadka hrabiny von Zippel”

III

  Maja Wawrzkowicz

  SP w Rymanowie

  „Zagubiony skarb”

wyróżnienie

  Agata Lorens

  SP w Krościenku Wyżnym

  „Oko za ząb”

wyróżnienie

  Tytus Łokaj

  SP nr 14 w Krośnie

  „Przeszłość nie wraca…”

Kategoria: uczniowie szkół ponadpodstawowych

I

  Aleksandra Zych

  I LO w Krośnie

  „Zielona suknia, czerwony garnitur”

II

  Monika Dudka

  II LO w Krośnie

  „Stadium szklanego zapomnienia”

III

  Hanna Mazur

  ZSM w Krośnie

  „Zbrodnia z poezją w tle”

wyróżnienie

  Emilia Gromek

  I LO w Krośnie

  „Pożegnanie”

wyróżnienie

  Mateusz Basamania

  I LO w Krośnie

  „Zrozumieć prawdę”

wyróżnienie

  Aleksandra Śnieżek

  ZSEiO w Krośnie

  „Upadek”

Wielki sukces odniósł Jakub Szul z klasy 5a. Jego opowiadanie, osnute wokół postaci adwokata Izydora Podkówki, cenionego krośnianina, niezrównanego podróżnika i miłośnika koni, skomponowane z należytą starannością, zostało najwyżej ocenione przez jurorów, którzy dostrzegli w dziele młodego literata niemały potencjał. Gratulacje! Wszyscy laureaci wzięli udział w spotkaniu autorskim z Wojciechem Chmielarzem, jednym z najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych młodszego pokolenia, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za utwór „Przejęcie” (2015), twórcy takich bestsellerów jak: „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Cienie”, Prosta sprawa”, „Dług honorowy”. Na podstawie jego powieści „Żmijowisko” powstał serial dla Canal+. Dla laureatów konkursu literackiego spotkanie z tak znamienitym gościem, który wręczył im nagrody, było wielkim przeżyciem emocjonalnym. Początkujący adepci sztuki literackiej mogli nie tylko zdobyć autograf pisarza, poprosić o dedykację do jego książki, ale także zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie i porozmawiać o jego twórczości. Opiekunem merytorycznym ucznia był Pan Waldemar Kilar. Wydarzenie literackie zorganizowano w ramach projektu „W sieci tajemnic… i książek” z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.